500 კვ ეგხ „იმერეთზე“ მიმდინარე სარემონტო და სარეკონსტრუქციო სამუშაოების წარმოებასთან დაკავშირებით
500 კვ ეგხ „იმერეთი“ სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებით შეკეთებაში ჩადგა  2022 წლის 01 ნოემბერს და იგი შეკეთებაში იქნება 25 ნოემბრის ჩათვლით.
აღნიშნულ პერიოდში შესრულდება სს გეს „საქრუსენერგოს“ 2022 წლის ბიზნეს გეგმით გათვალისწინებული სარემონტო სამუშაოები, რომლებიც მოიცავს გატეხილი იზოლატორებისა და განმბრჯენების, გაცვეთილი სახაზო არმატურის, მარყუჟებში დაზიანებული სადენების  შეცვლის სამუშაოებს. მძიმე ტექნიკის გამოყენებით ეგხ-ს N339-N340 და N311-N312 მალებში სადენებსა და მიწას შორის დარღვეული გაბარიტისა და ანძებთან დროებითი მისასვლელი გზების აღდგენის სამუშაოებს. საჭიროების შემთხვევაში შესრულდება სხვა აუცილებელი და გადაუდებელი სამუშაოებიც.
კონტრაქტორი კომპანია „ნიუ-მეტალ ჯორჯიას“ ეგხ „იმერეთის“  შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში შეასრულებს  ეგხ-ს N330-N340 ანძებს შორის მონაკვეთში (Р2) ტიპის N335; N336; N337 შუალედური ანძების კუთხური (У2к+5) ანძებით  შეცვლის  სარეკონსტრუქციო სამუშაოებს, ხოლო N328-N329 ანძებს შორის მალში შეცვლის სამივე ფაზის დაზიანებულ სადენს.
500 კვ ეგხ „იმერეთის“ N330-N340 საანკერო მალში სარეკონსტრუქციო სამუშაოების წარმოებას ზედამხედველობას  უწევს „A” ტიპის ინსპექტირების ორგანო „საინჟინრო მონიტორინგის ჯგუფი“.
ეგხ-ს შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში ტრანსპორტის და სპეცტექნიკის გამართულ მუშაობას და საწვავით მომარაგებას  უზრუნველყოფს ტრანსპორტის სამსახურის უფროსის მოადგილე გურამ ჯავშანაშვილი.
პერსონალის მიერ სამუშაოთა სამუშაოთა უსაფრთხოდ წარმოებაზე კონტროლს ახორციელებს შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ფელიქს ჯანაშია, სამსახურის უფროსის მოადგილე დემურ ბუაძე და მთავარი სპეციალისტი იოსებ ობოლაძე
ეგხ-ს შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში პერსონალის მიერ სარემონტო სამუშაობის წარმოებაზე მონიტორინგს და კორდინაციას ახორციელებს დასავლეთ საქართველოს ეგხ-ების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი ანდრო ცხადაძე.
ეგხ „იმერეთის” სარემონტო სამუშაოთა წარმოებაზე მობილიზებულია სს გეს „საქრუსენერგოს“ 60 თანამშრომელი და 25 ერთეული ავტო და სპეცტექნიკა.
500 კვ ეგხ „იმერეთზე“ მიმდინარე სარემონტო და სარეკონსტრუქციო სამუშაოების მონიტორინგის მიზნით მიმდინარე წლის 9 ნოემბერს ობიექტზე  იმყოფებოდა   სს გეს „საქრუსენერგოს“ ხელმძღვანელობა.
ი2024 წლის 25 ოქტომბერს, მისამართზე – საქართველო, ქ. თბილისი, მარკ ბრონშტეინის ქ. №1, ადგილობრივი დროთ 15:00 საათზე დანიშნულია სს გეს ,,საქრუსენერგო’’-ს მორიგი აქციონერთა საერთო კრება, შემდეგი დღის წესრიგით.

In connection with the ongoing repair and reconstruction works at the 500 sq.m. “Imeret” View Larger Image
The 500 kV substation “Imereti” was under repair on November 1, 2022, in agreement with the National Dispatch Center of the State Electric System of Georgia, and it will be under repair until November 25.
In the mentioned period, the repair works provided by the 2022 business plan of JSC “Sakrusenergo” will be performed, which include the replacement of broken insulators and de-energizers, worn out line fittings, and damaged wires in loops. Restoration works of temporary access roads between the wires and the ground between the wires and the ground using heavy machinery. If necessary, other necessary and urgent works will be performed.
The contractor company “New-Metal Georgia” during the repair period of the “Imereti” bridge will perform the bridge between the N330-N340 masts (Р2) type N335; N336; N337 intermediate masts angular (У2к+5) with masts will replace the reconstruction works, and between N328-N329 masts will replace the damaged wires of all three phases.
The “A” type inspection body “Engineering Monitoring Group” supervises the reconstruction works in the 500 kV “Imereti” N330-N340 anchorage.
Guram Javshanashvili, the deputy head of the transport service, will ensure proper operation of transport and special equipment and fuel supply during the period of the repair of the railway station.
The head of the labor safety service, Felix Janashia, the deputy head of the service, Demur Buadze, and the main specialist, Ioseb Oboladze, control the safe production of work by the staff.
Andro Tskhadadze, the manager of the operation and construction of the West Georgia EGKs, monitors and coordinates the repair work by the personnel during the EGK’s stay in repair.
60 employees and 25 units of cars and special equipment of JSC GE “Sakrusenergo” are mobilized for the repair works of the “Imereti” plant.
On November 9 of this year, the management of JSC GE “Sakrusenergo” was at the facility to monitor the ongoing repair and reconstruction works at the 500 kV power plant “Imeret”.