ეგხ „გარდაბანი“ წარმოადგენს საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემების დამაკავშირებელ 330 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემ ხაზს, რომელიც ექსპლუატაციაში შევიდა 1958 წელს. ერთმანეთთან აკავშირებს ქვესადგურებს „გარდაბანი-500“-სა და „აღსტაფას“. ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე 64 კილომეტრია, მათ შორის საქართველოს ტერიტორიაზე 21,1 კმ. ეგხ-ს ზღვრული დატვირთვაა 250 მგვტ. საქართველოს ტერიტორიაზე გადამცემი ხაზი მოიცავს 60 ანძას და მათზე დამონტაჟებულია АСО 480 მარკის ფოლად-ალუმინის სადენი.
დღეისათვის ეგხ-ს ტექნიკური მდგომარეობიდან გამომდინარე ანძები სრულად მოითხოვს შეცვლას, რადგან კოროზირებულია. ასევეა სადენიც, ექსპლუატაციის ვადებიდან გამომდინარე ამოწურული აქვს მუშაობის რესურსი. ეგხ-ს განახლებისათვის საჭიროა ყველა ანძისა და სადენის სრულად შეცვლა.
2019 წელს ბაქოსა და თბილისში სს „აზერენერჯის“, სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემისა“ და სს გეს „საქრუსენერგოს“ წარმომადგენლების მონაწილეობით გაიმართა შეხვედრები 330 კვ ეგხ „გარდაბნის“ რეკონსტრუქციასთან დაკავშირებით. აღინიშნა, რომ აზერბაიჯანის მხარემ თავის ტერიტორიაზე უკვე დაასრულა ახალი ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობა საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრამდე (42 კმ) ფაზაში 2xАС300/39 ტიპის სადენის გამოყენებით.
საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 2019-2029 და 2020-2030 წლების ათწლიან გეგმებში შეტანილი იქნა კომპანიის საკუთრებაში არსებული 330 კვ ეგხ „გარდაბანი-აღსტაფას“ (330 კვ ეგხ „გარდაბანი“) რეკონსტრუქცია მისი გაორჯაჭვიანების გზით. აღნიშნული პროექტის განმახორციელებელ და ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მფლობელ კომპანიად განისაზღვრა სს გეს „საქრუსენერგო“.
აღნიშნულთან დაკავშირებით 2019 წელს კომპანიის პროექტირებისა და მშენებლობის ჯგუფის მიერ შედგენილი იქნა საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაცია, რომელმაც გაიარა ექსპერტიზა ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში.
პროექტის მიხედვით ახალი ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობის ღირებულება (არსებული 330 კვ ეგხ „გარდაბნის“ სადემონტაჟო სამუშაოებთან ერთად) შეადგენს 34,832 მლნ. ლარს დღგ-ს ჩათვლთ.
სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“, სს გეს „საქრუსენერგოსა“ და სს „აზერენერჯის“ სამმხრივი შეთნხმების თანახმად გადამცემი ხაზის მშენებლობის დასრულებისა და ეგხ-ს ტესტირების ვადად განისაზღვრა 2021 წლის სექტემბერი.
330 კვ ეგხ „გარდაბნის“ რეკონსტრუქცია შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობით 500 კვ ეგხ „მუხრანის ველთან“ ერთად 700-დან 1000 მგვტ-მდე სიმძლავრეთა მიმოცვლის გაზრდისა და სინქრონული ოპერირების საიმედოობის ამაღლების საშუალებას იძლევა საქართველოს, აზერბაიჯანისა და რუსეთის ენერგოსისტემებს შორის.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, მიმდინარე წელს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან მიღებული დავალების შესაბამისად, სს გეს „საქრუსენერგომ“ საქართველო-აზერბაიჯანის სასაზღვრო ზოლში, საქართველოს ტერიტორიაზე შეასრულა ახალი, ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ ორი, У330-2+9 ტიპის ანძის (თითოეული 32 ტონა) მონტაჟი და საქართველო-აზერბაიჯანის სასაზღვრო მონაკვეთზე სადენისა (АС300/67 ტიპის სადენი, ჯამური სიგრძით 12 კმ) და ოპტიკურ-ბოჭკოვანი კაბელის გადაერთების სამუშაოები.
აღსანიშნავია, რომ ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ საქართველო-აზერბაიჯანის სასაზღვრო მონაკვეთზე გადაერთებასთან დაკავშირებული სამუშაოები სრულად შესრულებულია სს გეს „საქრუსენერგოს“ პერსონალის მიერ.

Так называемая «Гардабани» — линия электропередачи напряжением 330 кВ, соединяющая энергосистемы Грузии и Азербайджана, введенная в эксплуатацию в 1958 году. Он соединяет подстанции «Гардабани-500» и «Агстафа». Протяженность линии электропередачи составляет 64 км, в том числе 21,1 км по территории Грузии. Максимальная нагрузка электростанции составляет 250 МВт. Линия электропередачи на территории Грузии включает в себя 60 мачт, на которых установлен сталеалюминиевый провод марки АСО 480.
В настоящее время по техническому состоянию ЭХ мачты полностью требуют замены, поскольку они подверглись коррозии. То же самое и с кабелем, в зависимости от времени эксплуатации исчерпан рабочий ресурс. Для того чтобы обновить ЭКГ, необходимо полностью заменить все мачты и тросы.
В 2019 году в Баку и Тбилиси с участием представителей АО «Азерэнержи», АО «Грузинская государственная электросистема» и АО GE «Сакрусэнерго» были проведены совещания по поводу реконструкции подстанции 330 кВ «Гардабни». Было отмечено, что азербайджанская сторона уже завершила строительство новой двухцепной линии Эгх 330 кВ «1,2 передачи» на своей территории до границы Грузия-Азербайджан (42 км) с использованием провода типа 2хАС300/39.
В десятилетние планы развития передающей сети Грузии на 2019-2029 и 2020-2030 годы была включена реконструкция принадлежащей компании подстанции 330 кВ «Гардабани-Агстафа» (ПС 330 кВ «Гардабани») через его двойник. АО «Сакрусэнерго» определено как компания, реализующая указанный проект и владеющая двухцепной электростанцией 330 кВ «1,2 Гардабани».
В связи с этим в 2019 году проектно-строительный коллектив компании подготовил проектную и сметную документацию, которая прошла экспертизу Национального бюро судебных экспертиз имени Левана Самхараули.
Согласно проекту, стоимость строительства новой линии электропередачи (вместе с работами по демонтажу существующей линии электропередачи 330 кВ) составляет 34,832 миллиона долларов. В лари включен НДС.
Согласно трехсторонним соглашениям АО «Государственная электросистема Грузии», АО GE «Сакрусэнерго» и АО «Азерэнержи», сентябрь 2021 года определен сроком завершения строительства линии электропередачи и испытаний электростанции. .
Реконструкция электростанции 330 кВ «Гардабни» с обустройством соответствующей инфраструктуры совместно с электростанцией 500 кВ «Мухранское месторождение» позволяет увеличить обмен мощностью с 700 до 1000 МВт и повысить надежность синхронной работы между энергостанциями. системы Грузии, Азербайджана и России.
В рамках указанного проекта, в соответствии с заданием, полученным от Министерства экономики и устойчивого развития Грузии в этом году, АО «Сакрусэнерго» построило новую, двухцепную электростанцию 330 кВ «1,2 Гардабани». два типа У330-2+9, в приграничной зоне Грузия-Азербайджан, на территории Грузии. Монтаж мачт (32 тонны каждая) и коммутационные работы проводного (провод типа АС300/67, общая длина 12 км) и оптического. оптоволоконный кабель на участке границы Грузия-Азербайджан.
Следует отметить, что работы по переключению двухцепной электростанции 330 кВ «1,2 Гардабани» на участке границы Грузия-Азербайджан полностью выполнены коллективом АО ГП «Сакрусэнерго».