სარეკონსტრუქციო სამუშაოები ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობასთან დაკავშირებით (110 კვ ეგხ „მარანის“ რეკონსტრუქცია)
ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობასთან დაკავშირებით ვერტიკალური გაბარიტების დაცვის მიზნით აუცილებელი ხდება გადამკვეთი 500, 220 და 110 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზების რეკონსტრუქცია. კერძოდ, სარეკონსტრუქციო სამუშაოები უნდა ჩატარდეს სს გეს „საქრუსენერგოს“ საკუთრებაში არსებულ 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე, სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ საკუთრებაში არსებული 220 კვ ეგხ „ალავერდზე“ და 110 კვ ეგხ „მარანზე“, რომელიც წარმოადგენს სს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ საკუთრებას.
აღნიშნული ელექტროგადამცემი ხაზების რეკონსტრუქციის ფარგლებში 2022 წლის 14 აპრილს შესრულდა 110 კვ ეგხ „მარანის“ რეკონსტრუქცია N25-N27 ანძებს შორის მალში, რომელიც მდებარეობს გარდაბნის აღკვეთილის დაცულ ტერიტორიაზე.  პროექტის მიხედვით გათვალისწინებული იყო ეგხ-ს N26 ანძის დემონტაჟი და ხაზის  გასწორში ანძიდან 147 მეტრის დაშორებით მის ნაცვლად ერთი ახალი УС110-3 ტიპის ანძის მონტაჟი, სარეკონსტრუქციო მალში სადენების, სახაზო არმატურისა და გადამცემი ხაზის სხვა ელემენტების  შეცვლა ახლით. ეგხ „მარანზე“ სარეკონსტრუქციო სამუშაოები წარიმართა სს გეს „საქრუსენერგოსა“ და სს „ენეგო-პრო ჯორჯიას“ შორის 2022 წლის 02 თებერვალს გაფორმებული N033-10/22 ხელშეკრულების შესაბამისად.
110 კვ ეგხ „მარანი“ წარმოადგენს ქალაქ რუსთავის წყალმომარაგების სისტემების მკვებავ ერთადერთ ელექტროგადამცემ ხაზს და მისი შეკეთებაში ჩაყენება პრობლემურია. აქედან გამომდინარე  14 აპრილს ეგხ „მარანის“ შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში (1030-1830 სთ) შესრულდა ასევე ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ სადენების მონტაჟი N18-N19 და N18-N19 ანძებს შორის მალში (12 წვერი), რომლითაც იკვეთება 110 კვ ეგხ „მარანი“. ეგხ-ს შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში ზემოაღნიშნული სამუშაოები შეასრულა სს „ენერგონმა“ მითითებულ ვადებში, სრული მოცულობით და ხარისხიანად.
სს გეს „საქრუსენერგო“ მადლობას უხდის 110 კვ ეგხ „მარანის“ შეკეთებაში ჩაყენებასთან დაკავშირებულ ყველა უწყებას და მათ ხელმძღვანელ პერსონალს, მხარდაჭერისთვის სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის პროექტის დროული განხორციელების საქმეში, რომელიც მიმართულია ჩვენი ქვეყნის მოსახლეობის უწყვეტი ელექტროენერგიით მომარაგებისათვის.

В связи со строительством двухцепной ЛЭП 330 кВ «Переход 1,2» необходима реконструкция пересечения линий электропередачи 500, 220 и 110 кВ с целью защиты вертикальных колеи. В частности, работы по реконструкции должны быть проведены на электростанции 500 кВ «Картли-1», принадлежащей АО «Сакрусэнерго», электростанции 220 кВ «Алаверди», принадлежащей АО «Грузинская государственная электросистема», и электростанции 110 кВ. «Маран», которое представляет собственность АО «Энерго-Про Джорджия».
В рамках реконструкции упомянутых линий электропередачи 14 апреля 2022 года проведена реконструкция ВЛ 110 кВ «Марани» между опорами N25-N27 в Мали, которая расположена на охраняемой территории Гардабанского барьера, было выполнено. Согласно проекту предусматривалось демонтировать мачту Н26 ЭХ и установить новую мачту типа УС110-3 на расстоянии 147 метров от мачты в створе линии, заменить провода, линейную арматуру и другие элементы линии. ЛЭП с новым в реконструкции оборудованием. Работы по реконструкции «Марана» проводились в соответствии с договором №033-10/22, подписанным 2 февраля 2022 года между АО ГП «Сакрусэнерго» и АО «Энерго-Про Джорджия».
Электростанция 110 кВ «Марани» является единственной ЛЭП, питающей системы водоснабжения города Рустави, и ввести ее в ремонт проблематично. Поэтому 14 апреля в период ремонта ЭГК «Марани» также был произведен монтаж двухцепных кабелей ЭГК «1,2 передачи» 330 кВ между мачтами Н18-Н19 и Н18-Н19а в Мале (12 наконечников). Выполнено, которое пересекает ВЛ 110 кВ. Это «подвал». АО «Энергон» выполнило вышеуказанные работы в период ремонта электростанции в установленные сроки, в полном объеме и качественно.
АО «Сакрусэнерго» выражает благодарность всем организациям, участвующим в ремонте электростанции 110 кВ «Марани», и их руководящему составу, за поддержку в своевременной реализации проекта республиканского значения, который направлен на обеспечение населения наша страна с непрерывным электричеством.