სს გეს “საქრუსენერგოს” ხელმძღვანელობამ 500 კვ ეგხ “ქართლი-2”-ზე მიმდინარე სარემონტო სამუშაოები დაათვალიერა
ეგხ “ქართლი-2” წარმოადგენს ენერგოსისტემის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან არტერიას, რომელიც აკავშირებს 500 კვ ქვესადგურებს “ქსანი-500”-ს და “დიდ ზესტაფონს”. ეგხ “ქართლი-2” ექსპლუატაციაში შევიდა 1968 წელს და მისი სიგრძე 164 კმ-ია. ელექტროგადამცემი ხაზის ზღვრული საპროექტო დატვირთვა – 900 მგვტ-ია. ექსპლუატაციის პერიოდიდან გამომდინარე მისი დატვირთვა შემცირებულია 25-30%-ით. იმისათვის, რომ შევინარჩუნოთ კომპანიის საკუთრებაში არსებული გადამცემი ხაზების საექსპლუატაციო მახასიათებლები, მუდმივად ვაწარმოებთ სარემონტო სამუშაოებს და ტექნიკურ მომსახურებას. სარემონტო სამუშაოების ძირითადი ნაწილის შესრულება მოითხოვს ელექტროგადამცემი ხაზის გამორთვას და მის შეკეთებაში ჩაყენებას.
საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებით 2014 წლის 28 მარტს შეკეთებაში ჩადგა 500 კვ ძავბის ელექტროგადამცემი ხაზი “ქართლი-2” და დაიწყო სარემონტო სამუშაოები. ამ პერიოდში ძირითადად სრულდება ფაიფურის იზოლატორების შეცვლა 48 კუთხურ ანძაზე შუშის იზოლატორებით. ფაიფურის იზოლატორები სს გეს “საქრუსენერგოს” ელექტროგადამცემ ხაზებზე შემორჩენილია მხოლოდ ეგხ “ქართლი-2”-ზე და ეგხ “ქართლი-1”-ზე, რომელთაც ამოეწურათ სასარგებლო მომსახურების რესურსი.
ეგხ “ქართლი-2”-ზე მიმდინარე სარემონტო სამუშაოების შესრულებაზე მობილიზებულია სს გეს “საქრუსენერგოს” საექსპლუატაციო-სარემონტო უბნები და ლოჯისტიკისა და ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი – საერთო რაოდენობით 80 კაცამდე და 25 ერთეული სპეცტექნიკა. ეგხ “ქართლი-2”-ზე ფაიფურის იზოლატორების შეცვლასთან ერთად მიმდინარეობს გირლანდებში გატეხილი შუშის იზოლატორების შეცვლა, გრუნტის მოჭრა სადენებსა და მიწას შორის გაბარიტის ნორმის ფარგლებში მიყვანის მიზნით, ანძებთან მისასვლელი გზების აღდგენა, მეხდამცავი გვარლისა და სადენების შეკეთება, დაზიანებული განმბრჯენების შეცვლა, მეხამრიდ გვარლებზე განმმუხტველების აღდგენა და სხვა.
გარდა აღნიშნულისა ეგხ “ქართლი-2”-ზე, #386-#409 ანძებს შორის მონაკვეთზე კონტრაქტორი ორგანიზაციის ძალებით გაგრძელდა ფოლადის ანძების ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოები.

4 Апреля текущего года генеральный директор АО ОЭС «Сакрусэнерго» и другие руководящие лица побывали в Сенакском муниципалитете. Целью Командировки являлся обход и осмотр ремонтных работ, проводящихся на ЛЭП 500 кв «Картли 2». Они на месте ознакомились с состоянием ЛЭП и проконтролировали ведущийся ремонтные работы.
ВЛ 500 кВ «Картли-2» является одной из значительных артерий энергосистемы, которая соединяет 500 кВ п-ст «Ксани-500» и «Диди Зестафони». ВЛ 500 кВ «Картли-2», длина которой 164 км, вошла в эксплуатацию в 1968 году. Предельная нагрузка ЛЭП – 900 МВт. Исходя из периода эксплуатации, нагрузка ЛЭП снизилась на 25-30%. Для того, чтобы сохранить эксплуатационные характеристики ЛЭП, находящихся в собственности компании, постоянно проводятся ремонтные работы и техническое обслуживание. Проведение основной части ремонтных работ требует отключение ЛЭП и вывод в ремонт.
По соглассованию с национальным диспетчерским центром Грузии 28 марта 2014 года ВЛ 500 кВ «Картли-2» выведена в ремонт и началось проведение ремонтных работ. В этот период в основном проводится замена фарфоровых изоляторов стеклянными на угловой опоре №48. Фарфоровые изоляторы, среди ЛЭП, находящихся в собственности АО ОЭС «ГрузРосэнерго», сохранились лишь на ВЛ 500 кВ «Картли-2» и «Картли-1», у которых истек ресурс полезного обслуживания.
Для проведения ремонтных работ на ВЛ 500 кВ «Картли-2» мобилизованы ремонтно-эксплутационные участки АО ОЭС «ГрузРосэнерго» и персонал службы логистики и транспорта – общей численностью до 80 человек и 25 единиц спецтехники. Вместе с заменой фарфоровых изоляторов на ВЛ 500 кВ «Картли-2», проводится замена поврежденных стеклянных изоляторов в гирляндах, обрез грунта с целью приведения габаритов между проводами и землей в пределы нормы, восстановление дорог, ведущих к опорам, ремонт грозозащитного троса и проводов, замена поврежденных распорок, восстановление разрядников грозозащитного троса и др.
Кроме вышеуказанного, на участке между опорами №386-№409 ВЛ 500 кВ «Картли-2», с помощью организации- контрактора, продолжаются работы по антикоррозийной защите стальных опор.