ავტოტრანსფორმატორების მიწოდება და შეფმონტაჟი ქვესადგურში „გარდაბანი-500“
საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 2022-2032 წლების ათწლიანი გეგმით სს გეს „საქრუსენერგოს“ განსახორციელებელ პროექტთა შორისაა ოთხი კომპლექტი ცალფაზა 133 მვა, 330/220/10,5 კვ ავტოტრანსფორმატორების მიწოდება და შეფმონტაჟი ქვესადგურში „გარდაბანი-500“, რომელიც ხორციელდება 330 კვ ეგხ „გარდაბანი-აღსტაფას“ გაორჯაჭვიანების ფარგლებში.
როგორც ცნობილია აღნიშნული პროექტის ფარგლებში უკვე  დასრულდა ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობა, რომელმაც ჩაანაცვლა არსებული 330 კვ ეგხ „გარდაბანი“, რომელიც ექსპლუატაციაში იყო 1958 წლიდან. შესაბამისად აშენდა ახალი, ორჯაჭვა ელექტროგადამცემი ხაზი დისპეტჩერული დასახელებებით 330 კვ ეგხ „გარდაბანი-1“ და 330 კვ ეგხ „გარდაბანი-2“. მიმდინარე წლის მაისის თვეში 330 კვ ეგხ „გარდაბანი-1“ ტესტირების შემდეგ ჩაერთო საქართველოს ენერგოსისტემაში. ასევე ტესტირება ჩაუტარდა 330 კვ ეგხ „გარდაბანი-2“-საც, რომელიც ამჟამად იმყოფება რეზერვში და გარდაბნის ქვესადგურში ახალი ატ 3-2-ის ავტოტრანსფორმატორების ჯგუფის  დამონტაჟების შემდეგ სრულფასოვნად ჩაერთვება საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემებში, რომელის დატვირთვაც 330 კვ ეგხ „გარდაბანი-1“-ის მსგავსად შესაძლებელი იქნება 700 მგვტ-მდე სიმძლავრით.
გარდაბნის ქვესადგურში 330 კვ ძაბვის ახალი ატ 3-2-ის მიწოდებასა და შეფმონტაჟის თაობაზე სს გეს „საქრუსენერგოს“ გაფორმებული აქვს ხელშეკრულება კონტრაქტორ კომპანიასთან შპს „ბემონი ინჟინერია და მშენებლობასთან“. მიწოდების ვადების თანახმად  ოთხივე კომპლექტი ავტოტრანსფორმატორის ადგილზე მიწოდება და დამონტაჟება გათვალისწინებულია მიმდინარე წლის ბოლომდე.
აღნიშნული ავტოტრანსფორმატორის მიწოდებასთან დაკავშირებული ყველა ტექნიკური დეტალი თანხმდება სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ სპეციალისტებთან.
ამჟამად, საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემისა  და საქრუსენერგოს წარმომადგენლების თანდასწრებით ქალაქ ბაქოში ავტოტრანსფორმატორების მწარმოებელ ქარხანაში (ATEF GRUP) მიმდინარეობს დასრულებული, ორი კომპლექტი ცალფაზა ავტოტრანსფორმატორების ტესტირების პროცესი, რომელთა წარმატებით დასრულების შემდეგ განხორციელდება მათი დანიშნულების ადგილზე ტრანსპორტირება.
მიწოდების ადგილზე, გარდაბნის ქვესადგურში  ავტოტრანსფორმატორების სამონტაჟო სამუშაოებს ქარხანა დამამზადებლის წარმომადგენლის ზედამხედველობით განახორციელებს საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის პერსონალი.

Поставка и монтаж автотрансформаторов на подстанции «Гардабани-500»
Согласно десятилетнему плану развития передающей сети Грузии на 2022–2032 годы, среди проектов, подлежащих реализации АО ОЭС «Сакрусэнерго», предусмотрены поставка и монтаж четырех комплектов однофазных автотрансформаторов мощностью 133 МВА, 330/220/10,5 кВ на подстанции «Гардабани-500», осуществляемые в рамках проекта по созданию двухцепной линии электропередачи 330 кВ «Гардабани–Агстафа».
Как известно, в рамках данного проекта уже завершено строительство двухцепной ЛЭП 330 кВ «1,2 Гардабани», которая заменила существующую ЛЭП 330 кВ «Гардабани», находившуюся в эксплуатации с 1958 года. Соответственно была построена новая двухцепная линия электропередачи с диспетчерскими наименованиями ЛЭП 330 кВ «Гардабани-1» и ЛЭП 330 кВ «Гардабани-2». В мае текущего года после проведения испытаний ЛЭП 330 кВ «Гардабани-1» была введена в энергосистему Грузии. Также проведены испытания ЛЭП 330 кВ «Гардабани-2», которая в настоящее время находится в резерве и после установки новой группы автотрансформаторов АТ 3-2 на подстанции «Гардабани» будет полноценно включена в энергосистемы Грузии и Азербайджана. Нагрузка по ней, как и по ЛЭП 330 кВ «Гардабани-1», составит до 700 МВт мощности.
АО ОЭС «Сакрусэнерго» заключило контракт на поставку и монтаж нового АТ 3-2 напряжением 330 кВ на подстанции «Гардабани» с подрядной компанией ООО «Бемони Инжиниринг и Строительство». В соответствии со сроками поставки, доставка и монтаж всех четырех комплектов автотрансформаторов предусмотрены до конца текущего года.
Все технические детали, связанные с поставкой указанных автотрансформаторов, согласовываются со специалистами АО «Государственная электросистема Грузии».
В настоящее время в городе Баку, на заводе-изготовителе автотрансформаторов (ATEF GRUP), в присутствии представителей АО Государственной электросистемы Грузии и АО ОЭС «Сакрусэнерго» проводится процесс испытаний двух завершенных комплектов однофазных автотрансформаторов. После их успешного завершения будет осуществлена транспортировка оборудования к месту назначения.
Монтажные работы автотрансформаторов на подстанции «Гардабани» будут выполнены персоналом Государственной электросистемы Грузии под надзором представителя завода-изготовителя.