საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების ათწლიანი გეგმის ფარგლებში მიმდინარეობს 220 კვ ქვესადგურის “ბათუმი-220”-ის რეკონსტრუქცია, მასში 220 კვ ეგხ-ების “ახალციხე-1”-სა და “ახალციხე-2”-ის  შესვლით, რომელიც ერთმანეთთან დააკავშირებს ქვესადგურებს “ახალციხე-500”-ს და “ბათუმი-220”-ს. აღნიშნული კავშირით შეიკვრება საქართველოსა და თურქეთის დამაკავშირებელი 500-220 კვ ელექტროგადამცემი ხაზების რგოლი და მნიშვნელოვნად ამაღლდება როგორც საქართველოს ენერგოსისტემის, ასევე აჭარის რეგიონის ელექტროენერგიით მომარაგების საიმედოობა და მდგრადობა.
ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით, ადგილზე საორგანიზაციო და ტექნიკური საკითხების განხილვისა და მოგვარების მიზნით, ამა წლის 1 დეკემბრიდან 5 დეკემბრის ჩათვლით გენერალური დირექტორი და სხვა ხელმძღვანელი პირები მივლინებით იმყოფებოდნენ წალენჯიხისა და ზესტაფონის სს უბნებზე, ბათუმის, ხელვაჩაურის, წალენჯიხის, მარტვილის, წყალტუბოსა და ზესტაფონის მუნიცეპალიტეტებში.  გარდა ზემოთ აღნიშნული სამუშაოებისა ბატონმა რომეო მიქაუტაძემ გამართა შეხვედრა სოფელ კაპანდიბის მოსახლეობასთან, გაეცნო მათ პრობლემებს და შესაძლო დახმარებას დაჰპირდა.

В пределах десятилетнего плана развития сети электропередачи Грузии, проводится реконструкция 220 кВ п/ст «Батуми-220», в состав которой войдут ЛЭП 220кВ «Ахалцихе-1» и «Ахалцихе-2», что, в свою очередь, свяжет 500 кВ п/ст «Ахалцихе-500» с п/ст «Батуми-220». В результате вышеуказанного, образуется кольцо ЛЭП 500-220 кВ, связывающих Грузию с Турцией и значительно повысятся надежность и устойчивость, как энергосистемы Грузии, так и обеспечение электроэнергией региона Аджарии.
В связи с вышеуказанным, с 1-го по 5-е декабря 2016 года, Генеральный директор и другие руководящие лица, с целью рассмотрения и решения организационных и технических вопросов, находились в командировке на Цаленджихском и Зестафонском РЭУ, в муниципалитетах Батуми, Хелвачаури, Цаленджихи, Мартвили, Цкалтубо и Зестафони. Кроме вышеуказанных работ, г-н Ромео Микаутадзе встретился с населением ближних населенных пунктов, ознакомился с проблемами жителей и обещал оказать посильную помощь.