ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე რომეო მიქაუტაძე ქვესადგური „გარდაბანი-500“-ის ტერიტორიაზე განხორციელებული სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შედეგებს გაეცნო
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე რომეო მიქაუტაძე ქვესადგური „გარდაბანი-500“-ის ტერიტორიაზე განხორციელებული სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შედეგებს გაეცნო.
„გარდაბანი-500“ ქვეყნის ენერგომომარაგებისთვის საკვანძო ქვესადგურია. ზამთრის პერიოდში, როდესაც საქართველოს ჰიდროელექტროსადგურების გენერაცია იკლებს, თბოსადგურებისა და სატრანზიტო ელექტროგადამცემი ხაზების ხარჯზე, ქვესადგური საქართველოს ენერგოსისტემაში ელექტროენერგიის მოხმარების 60-70%-ს უზრუნველყოფს.
მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ქვესადგურში მასშტაბური სამუშაოების განხორციელებამ ქვესადგურის გამტარუნარიანობის ზრდას ხელი შეუწყო.
„პროექტის დასრულების შემდეგ, საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემებს შორის შესაძლებელი გახდება 1000 მგვტ სიმძლავრის შეუფერხებლად მიმოცვლა, როგორც ექსპორტ-იმპორტის, ასევე ტრანზიტის მიმართულებით,“ – განაცხადა რომეო მიქაუტაძემ.
მისივე თქმით, პროექტის განხორციელება, რომლის ბიუჯეტიც დაახლოებით 20 მლნ ლარს შეადგენდა, აზერბაიჯანთან სინქრონული ოპერირების საიმედოობის ამაღლებას შეუწყობს ხელს. ამასთან, მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, პროექტის დასრულება, განსაკუთრებით ზამთრის სეზონზე, მნიშვნელოვნად გაზრდის ქვეყნის სტაბილურ ელექტრომომარაგებას.

Первый заместитель министра экономики и устойчивого развития Ромео Микутадзе ознакомился с результатами работ по реконструкции, проведенных на территории подстанции «Гардабани-500».
Первый заместитель министра экономики и устойчивого развития Ромео Микутадзе ознакомился с результатами работ по реконструкции, проводимых на территории подстанции «Гардабани-500».
«Гардабани-500» является ключевой подстанцией энергоснабжения страны. В зимний период, когда выработка гидроэлектростанций в Грузии снижается, подстанция обеспечивает 60-70% потребления электроэнергии в энергосистеме Грузии за счет теплоцентралей и транзитных линий электропередачи.
По словам первого заместителя министра, проведение масштабных работ на подстанции способствовало увеличению мощности подстанции.
«После завершения проекта между энергосистемами Грузии и Азербайджана станет возможным беспрепятственный обмен 1000 МВт электроэнергии, как в направлении экспорта-импорта, так и транзита», — сказал Ромео Микутадзе.
По его словам, реализация проекта, бюджет которого составил около 20 миллионов лари, будет способствовать повышению надежности синхронной работы с Азербайджаном. Более того, по словам первого заместителя министра, реализация проекта, особенно в зимний период, позволит существенно повысить стабильность электроснабжения страны.