ინფორმაცია 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე არსებულ დაზიანებასა და მისი აღმოფხვრის ღონისძიებებთან დაკავშირებით
მიმდინარე წლის იანვრის ბოლოს გარკვეული პრობლემები შეექმნა 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ ფუნქციონირებას კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე. 2024 წლის 01 აპრილს განხორციელდა  500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ ვერტმფრენით შემოფრენა.
ვერტმფრენი დაჯდა კოდორის ხეობაში ეგხ „კავკასიონის“ N219 საყრდენთან ახლოს, საიდანაც მოხდა ეგხ-ს N232 საყრდენის მიმართულებით (ნახარის უღელტეხილის მიმართულებით) ფეხით გადადგილება დაზიანების ადგილის მოსაძებნად. ეგხ „კავკასიონის N219 საყრენიდან ნახარის უღელტეხილის მიმართულებით სატრანსპორტო გზა გადაკეტილია მთიდან ჩამოშლილი კლდის დიდი მასით. დათვალიერების შედეგად ეგხ „კავკასიონის“ N224-N225 მალში აღმოჩენილი იქნა  „А“ ფაზის დაზიანებული ერთი სადენი, რომელიც გაწყვეტილი იყო N225 საყრდენიდან 25 მეტრის მოშორებით. აღნიშნული სადენის მეორე მხარე გადაკიდებული იყო N224 საყრდენის ნაცვლად განხორციელებულ ბაგირული დაკიდების გორგოლაჭებზე.
კოდორის ხეობაში გადაადგილებისას ეგხ-ს N219 საყრდენიდან ზემოთ, გზაში ადგილი ქონდა ზვავების მრავალჯერად ჩამოსვლას, რამაც საფრთხე შეუქმნა ეგხ-ს დათვალიერებაში მონაწილე  პერსონალს.
ზვავსაშიშროების გამო, პერსონალის სიცოცხლის და ჯანმრთელობის უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, ზვავების ჩამოსვლის პროცესის დასრულებამდე შეუძლებლად იქნა მიჩნეული  დაზიანების ადგილამდე უსაფრთხოდ მისვლა და „А“ ფაზის განთავისუფლება  გაწყვეტილი სადენისაგან.
მეტეოროლოგიური პირობებიდან გამომდინარე, სადენის დაზიანების ადგილამდე უსაფრთხოდ მისვლის შესაძლებლობისთანავე საქრუსენერგოს პერსონალი მზად იყო კოდორის ხეობაში ჩასასვლელად და მოცემულ ეტაპზე დაგეგმილი სამუშაოების შესასრულებლად, რაც ეგხ „კავკასიონს“  მისცემდა ფუნქციონირების გაგრძელების საშუალებას (20%-ით შეზღუდული სიმძლავრით). კერძოდ: დაზიანებული სადენი უნდა ჩაჭრილიყო და მოცილებულიყო ეგხ „კავკასიონის“ „А“ ფაზის სხვა სადენებს, რისთვისაც საჭირო იქნებოდა სოხუმიდან მინიმუმ ორჯერადი გაფრენა კოდორის ხეობაში პერსონალის გადასაყვანად და უკან დასაბრუნებლად.
ეგხ „კავკასიონზე“ აღნიშნული დეფექტის აღმოსაფხვრელად სს გეს „საქრუსენერგოს“ თანამშრომლები პროექტირებისა და მშენებლობის სამსახურის უფროსი იური ნადირაძე და თბილისის სსუ-ს ოსტატი ვახტანგ ჩუბინიძე 16 და 19 აპრილს ჩერნომორენერგოს 5 თანამშრომელთან ერთად სოხუმიდან გაფრინდნენ კოდორის ხეობაში.
ვერტმფრენი ჯდებოდა კოდორის ხეობაში ეგხ „კავკასიონის“ N219 საყრდენთან ახლოს, საიდანაც ეგხ-ს N225 საყრდენის მიმართულებით (ნახარის უღელტეხილის მიმართულებით) პერსონალის გადაადგილება უხდებოდა ფეხით. ადგილზე მისვლამდე მათ უწევდა ადიდებულ მდინარეზე რამდენჯერმე გადასვლა და სამუშაოთა შესრულებისათვის საჭირო მასალებისა და მოწყობილობები გადატანა.
16 აპრილს, პერსონალმა შეძლო მხოლოდ ეგხ „კავკასიონის“ N223 და N225 ანძებიდან   „А“ ფაზის დაზიანებული სადენის ჩაჭრა. 19 აპრილს კი ბაგირული დაკიდეების გვარლებზე გასვლა და სადენის დამჭერი გორგოლაჭებიდან დაზიანებული სადენის ჩაჭრა.
აღნიშნული სამუშაოების დასრულებისა და პერსონალის კოდორის ხეობიდან სოხუმში დაბრუნების შემდეგ  გადამცემი ხაზი მოისინჯა ძაბვის ქვეშ.
19 აპრილს 21 საათზე ეგხ „კავკასიონი“ ქვესადგური ჯვარიდან მოისინჯა ძაბვის ქვეშ ეგხ-ს N44 ანძამდე, რომელიც განთავსებულია რუსეთის ტერიტორიაზე, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის რესპუბლიკაში (მანძილი ქვესადგური ჯვარიდან ეგხ „კავკასიონის“ N44 ანძამდე 120 კმ-ია). გადამცემმა ხაზმა ძაბვა დაიჭირა.
20 აპრილს ეგხ „კავკასიონის“ N44 ანძაზე განხორციელდა მარყუჟების შეერთება და ხაზის გამთლიანება ქვესადგურ ცენტრალნაიამდე.
20 აპრილს 17 სთ-სა და 47 წუთზე ეგხ „კავკასიონი“ მოისინჯა ქვესადგურ ცენტრალნაიადან. გადამცემმა ხაზმა ძაბვა ვერ დაიჭირა. დაზიანების ადგილის მაფიქსირებელმა ხელსაწყომ დააფიქსირა მანძილი 330,9 კილომეტრი ქვესადგურ ცენტრალნაიადან, რომელიც ხვდება კოდორის ხეობაში N156 ანძის მიდამოებში. ეგხ „კავკასიონის“ აღნიშნული მონაკვეთი გამოცდილი იყო 19 აპრილს ქვესადგურ ჯვარიდან და ხაზმა ძაბვა დაიჭირა.  ძაბვის ქვეშ იდგა 120 კმ მონაკვეთი ეგხ-ს N44 ანძამდე, მათ შორის ეგხ-ს კოდორის ხეობაში გამავალი მონაკვეთიც, სადაც ხელსაწყომ აჩვენა ხაზის დაზიანება.
აღნიშნულიდან გამომდინარე მიღებული იქნა გადაწყვეტილება ეგხ „კავკასიონის“ ძაბვის ქვეშ მოსინჯვაზე ქვესადგურ ჯვარიდან. 21 აპრილს, 00 სთ-სა და 03 წუთზე ეგხ „კავკასიონი“ კვლავ მოისინჯა ძაბვის ქვეშ ქვესადურ ჯვარიდან, ამჯერად ქვესადგურ ცენტრალნაიამდე – 400 კმ. გადამცემმა ხაზმა ძაბვა დაიჭირა. ძაბვების სიმეტრიულობის დადგენის მიზნით ქვესადგურ ჯავარიდან ეგხ ძაბვის ქვეშ კვლავ დადგა 21 აპრილს 14 სთ-სა და 35 წუთზე. ძაბვების სიმეტრიულობიდან გამომდინარე მოთხოვნილი იქნა ეგხ „კავკასიონის“ ძაბვის ქვეშ დაყენება ცენტრალნაიას ქვესადგურიდან, რომელიც განხორციელდა 21 აპრილს  15 სთ-სა და 08 წთ-ზე. ელექტროგადამცემმა ხაზმა ძაბვა დაიჭირა.
ამჟამად გადამცემი ხაზი იმყოფება მუშა მდგომარეობაში და სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ ეროვნული სადისპეტჩერო ცენტრის განკარგულებაშია.
გასათვალისწინებელია, რომ  500 კვ ეგხ N226 საყრდენის ბაგირული დაკიდებით შეცვლის სამუშაოების დასრულებამდე (რომლის განხორციელებაც შესაძლებელი იქნება 2024-2026 წწ-ში) მისი დატვირთვა საოპერაციო ზღვრების ფარგლებში 20%-ით შემცირების გარეშე  დაუშვებელი იქნება.
ამჟამად სს გეს „საქრუსენერგოს“ დასრულებული აქვს 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ N219 საყრდენიდან N226 საყრდენამდე მისასვლელი გზის საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო და N226 საყრდენის ბაგირული დაკიდებით შეცვლის საპროექტო და სახარჯთაღრიცხო დოკუმენტაციების მომზადება.

Информация об имеющихся повреждениях на участке ЛЭП 500 кВ «Кавкасиони», проходящем в Кодорском ущелье, и мероприятих по их устранению
К концу января текущего года возникли некоторые проблемы с функционированием ВЛ 500 кВ «Кавкасиони» на участке, проходящем в Кодорском ущелье. 01 апреля 2024 года был выполнен вертолетный облет ЛЭП «Кавкасиони».
Вертолет осуществил посадку в Кодорском ущелье вблизи опоры №219 ЛЭП, откуда был совершен пеший переход в сторону опоры №232 (по направлению к Нахарскому перевалу) с целью поиска места повреждения. Транспортная дорога от опоры №219 ЛЭП «Кавкасиони» в сторону Нахарского перевала перекрыта большой массой скальных пород, обрушившихся с горы. В результате осмотра в пролете №224-№225 ЛЭП был обнаружен один поврежденный провод фазы «А», оборванный в 25 метрах от опоры №225. Второй конец указанного провода провисал на роликах тросовой подвески, заменяющей опору №224.
В процессе передвижения в Кодорском ущелье вверх от опоры №219 отмечались многочисленные сходы снежных лавин, что создавало угрозу безопасности принимающему в осмотре персоналу.
Из-за повышенной лавиноопасности, представляющее угрозу жизни и здоровью персонала, до завершения процесса схода лавин было сочтено невозможным доступ к месту проведения ремонтно-восстановительных работ — освобождение фазы «А» от оборванного провода.
С учетом метеоусловий персонал АО ОЭС «Сакрусэнерго» был готов, прибыть в Кодорское ущелье и выполнить намеченные на данном этапе работы, что позволило бы продолжить функционирование ЛЭП «Кавкасиони» (с 20% ограничением мощности). В частности: необходимо было срезать и удалить поврежденный провод от других проводов фазы «А», для чего потребовался бы, как минимум, двухкратный вылет из Сухуми в Кодорское ущелье для перевозки персонала и его возвращения.
Для ликвидации выявленного дефекта ЛЭП «Кавкасиони»  сотрудники АО ОЭС «СакРусэнерго» — начальник службы проектирования и строительства Юрий Надирадзе и мастер Тбилисского РЭУ Вахтанг Чубинидзе вместе с пятью сотрудниками «Черноморэнерго» 16 и 19 апреля вылетели в Кодорское ущелье. Вертолет и на этот разсовершал посадку вблизи опоры №219 ЛЭП «Кавкасиони», откуда персоналу приходилось двигаться пешком в сторону опоры №225. По пути к месту работ им приходилосьнесколько раз перебираться через разлившуюся реку, при этом вручную переносить необходимые для выполнения работ материалы и инструменты.
​16 апреля персоналу удалось только осуществить срезку поврежденного провода фазы «А» с опор №223 и №225. 19 апреля, с выходом на тросовой подвески, была выполнена срезка поврежденного провода с поддерживающих роликов.
После завершения указанных работ и возвращения персонала из Кодорского ущелья в Сухуми ЛЭП была опробована под напряжением.
19 апреля в 21 час ЛЭП «Кавкасиони» была опробованаот ПС «Джвари» до опоры №44 (расстояние составляет 120 км), расположенной на российской территории в Карачаево-Черкесской республике. ЛЭП  выдержала напряжение.
20 апреля на опоре №44 были соединены ранее раскрытые шлейфы и тем самым восстановлена целостность ЛЭП до ПС «Центральная».
20 апреля в 17 час 47 мин «Кавкасиони» была опробована со стороны ПС «Центральная», однако ЛЭП напряжение не выдержала. Устройство обнаружения места повреждения зафиксировало расстояние 330,9 км от ПС «Центральная», что локализуется в Кодорском ущелье, в районе опоры №156. Как отмечалось выше, 19 апреля указанный участок был успешно опробован со стороны ПС «Джвари» и 120 километровый участок до опоры №44 выдерживал напряжение, включая и проходящий в Кодорском ущелье участок, на котором фиксирующее устройство указало место повреждения.
Исходя из создавшегося положения было принято решение о постановке ЛЭП «Кавкасиони» под напряжение со стороны ПС «Джвари». 21 апреля, в 00 час 03 мин ЛЭП «Кавкасиони» была опробована со стороны ПС «Джвари», на этот раз на всю длину ЛЭП до ПС «Центральная». ЛЭП напряжение выдержала. С целью определения симметричности напряжений 21 апреля в 14 час 35 мин ЛЭП была вновь успешно поставлена под напряжение от ПС «Джвари». Исходя симметричности напряжений была запрошеня постановка ЛЭП «Кавкасиони» под напряжение со стороны ПС «Центральная», что было осуществлено 21 апреля в 15 час 08 мин. ЛЭП напряжение выдержала.
В настоящее время ЛЭП находится в рабочемсостоянии, в распоряжении Национального диспетчерского центра АО «Грузинская государственная электросистема».
Необходимо иметь в виду, что до завершения работ по замене опоры №226 канатной подвеской (что возможно выполнить в 2024-2026 годах), загрузка ЛЭП «Кавкасиони» без снижения ее операционных пределов на 20% является недопустимой.
В настоящее время АО ОЭС «Сакрусэнерго» уже подготовлены проектно-сметные документации по устройству подъездной дороги от опоры №219 до опоры №226 и по замене опоры №226 тросовой подвеской.