სამუშაოები 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე და N54 ანძის გამაგრება გაბიონებით
500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე მიმდინარე წელს შესრულდა ბიზნეს-გეგმით გათვალისწინებული სამუშაოები, კერძოდ: ელექტროგადამცემი ხაზის ტრასის გასწვრივ 172÷№229 მალები გაიწმინდა ხე-მცენარეებისა და ეკალბარდებისგან; №153-232 ანძებს შორის მონაკვეთში შეიცვალა გატეხილი იზოლატორები; შესრულდა თოვლის ზვავის დარტყმითი ტალღისაგან დაზიანებული სადენების რემონტი №214 – №216, №221- №224 და №227 – №229 ანძებს შორის მალებში; №175, 176 და №219 კუთხურ-საანკერო საყრდენებამდე გაიწმინდა  მისასვლელი გზები და საყრდენების ფუნდამენტებთან ჩამდინარე წყლების მოსაცილებლად მოეწყო სარინი არხები. მიუხედავად იმისა, რომ გარკვეული მიზეზების გამო ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე ვერ მოხერხდა იზოლატორების შეცვლა დაგეგმილი რაოდენობით, ჩატარებული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდა გადამცემი ხაზის მდგრადობა და საიმედოობა. ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე სამუშაოებს ასრულებდა კონტრაქტორი კომპანია შპს „ნიუმეტალ ჯორჯია“. ზედამხედველობას სამუშაოთა წარმოებაზე ახორციელებდა სს გეს „საქრუსენერგოს“ პროექტირებისა და მშენებლობის ჯგუფის უფროსი იური ნადირაძე და წალენჯიხის სსუ-ს ოსტარები სერგო მიქავა და თენგიზ მიქავა.
2018 წელს  წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე დაფიქსირდა, რომ 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ №54 ანძის განაპირა „ც“ ფაზის დგარის ფუნდამენტი, ატმოსფერული ნალექებისა და თოვლის დნობის შედეგად წარმოქმნილი ზედაპირული წყლების ზემოქმედებით გაშიშვლდა და საფრთხე შეექმნა გადამცემი ხაზის მდგრადობას. საჭირო გახდა აუცილებელი დამცავი ღონისძიებების გატარება.
საყრდენის განთავ­სების ტერიტორიაზე განვითარებული გეოდინამიკური პროცესების შესწავლისა და  ეფექტური დამცავი ღონისძიებების გატარების მიზნით ჩატარდა აღნიშნული და მიმდებარე ტერიტორიის  საინ­ჟინრო-გეოლო­გიური კვლე­ვა.
გეოლოგიური კვლევისა და დასკვნის საფუძველზე სს გეს „საქრუსენერგოს“ პროექტირებისა და მშენებლობის ჯგუფის მიერ შემუშვებული იქნა ეგხ „კავკასიონის“ №54 ანძის „ც“ ფაზის დგარის გაბიონებით გამაგრების პროექტი.
სამუშაოები, რომელიც ითვალისწინებდა 17 მ3 დამცავი გაბიონის მოწყობას დაიწყო მიმდინარე წლის 09 გვისტოს და დასრულდა 25 სექტემბერს.  სამუშაოები განხორციელდა  სს გეს „საქრუსენერგოს“ პერსონალისა და მოწვეული სპეციალისტების მონაწილეობით.
500 კვ ეგხ „კავკასიონზე“ შესრულებული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდა საქართველოს ენერგოსისტემის მდგრადობა და რუსეთის ენერგოსისტემასთან პარალელურ რეჟიმში მუშაობის იმედიანობა.

Work performed on the section of KAVKASIONI in Kodori gorge and gabion arrangement on tower N54
The following activities defined under the business plan were performed on the section of the electricity transmission line KAVKASIONI (500kV) in Kodori gorge  in 2019: the spans 172÷№229 along the transmission line track were cleaned from plants; the broken insulators were replaced in the section between the towers №153-232; the repair of the conductors  in the spans between the towers №214 – №216, №221- №224, №227 – №229 damaged as a result of snow avalanche; the routes to legs №175, 176 and №219 were cleaned; drainage canals were arranged at the foot foundations;
Despite the fact that the insulators on the section of the electricity transmission line KAVKASIONI in Kodori Gorge could not be replaced in the amount as it was planned, as a result of the performed work the stability and the reliability of the transmission line was significantly increased.
NewMetal Georgia Ltd, the contractor company, has performed the work on the section of KAVKASIONI in Kodori gorge. Iuri Nadiradze, the head of the design-construction team, Sergo Mikava and Tengiz Mikava, the employees of the Tsalenjikha Repair-Construction district of SAKRUSENERGO, were observing the process.
In 2018, in Tsalenjikha municipality, it was found out that the atmospheric precipitation and snow melting stripped the leg foundation of the Phase C of the N54 tower, the electricity transmission line KAVKASIONI (500kV). The above mentioned posed a threat to the stability of the transmission line. It was required to perform special protection measures.
Due to the geodynamic processes developed on the territory of the pylon, the engineer-geology study was carried out to perform special efficient protecting measures.
On the basis of the geological study and conclusion, the design-construction team of JSC UES SAKRUSENERGO has worked out a project of strengthening the C phase leg of the N54 tower of the electricity transmission line KAVKASIONI with gabions.
The process of arrangement of 17 m3 protecting gabions was launched on August 9 and was over on September 25, 2019. The work was performed with the participation of the employees of JSC UES SAKRUSENERGO and invited specialists.
As a result of the performed rehabilitation work the stability of the Georgian energy system and the reliability of its parallel operation with Russian energy system has been significantly increased.
According to the decision made by the Supervisory Board of JSC UES SAKRUSENERGO on April 21, 2025 (Protocol No. 5), Mamuka Menagharishvili has been appointed as the General Director of the company