სამუშაოები 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე და N54 ანძის გამაგრება გაბიონებით
500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე მიმდინარე წელს შესრულდა ბიზნეს-გეგმით გათვალისწინებული სამუშაოები, კერძოდ: ელექტროგადამცემი ხაზის ტრასის გასწვრივ 172÷№229 მალები გაიწმინდა ხე-მცენარეებისა და ეკალბარდებისგან; №153-232 ანძებს შორის მონაკვეთში შეიცვალა გატეხილი იზოლატორები; შესრულდა თოვლის ზვავის დარტყმითი ტალღისაგან დაზიანებული სადენების რემონტი №214 – №216, №221- №224 და №227 – №229 ანძებს შორის მალებში; №175, 176 და №219 კუთხურ-საანკერო საყრდენებამდე გაიწმინდა  მისასვლელი გზები და საყრდენების ფუნდამენტებთან ჩამდინარე წყლების მოსაცილებლად მოეწყო სარინი არხები. მიუხედავად იმისა, რომ გარკვეული მიზეზების გამო ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე ვერ მოხერხდა იზოლატორების შეცვლა დაგეგმილი რაოდენობით, ჩატარებული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდა გადამცემი ხაზის მდგრადობა და საიმედოობა. ეგხ „კავკასიონის“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე სამუშაოებს ასრულებდა კონტრაქტორი კომპანია შპს „ნიუმეტალ ჯორჯია“. ზედამხედველობას სამუშაოთა წარმოებაზე ახორციელებდა სს გეს „საქრუსენერგოს“ პროექტირებისა და მშენებლობის ჯგუფის უფროსი იური ნადირაძე და წალენჯიხის სსუ-ს ოსტარები სერგო მიქავა და თენგიზ მიქავა.
2018 წელს  წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე დაფიქსირდა, რომ 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ №54 ანძის განაპირა „ც“ ფაზის დგარის ფუნდამენტი, ატმოსფერული ნალექებისა და თოვლის დნობის შედეგად წარმოქმნილი ზედაპირული წყლების ზემოქმედებით გაშიშვლდა და საფრთხე შეექმნა გადამცემი ხაზის მდგრადობას. საჭირო გახდა აუცილებელი დამცავი ღონისძიებების გატარება.
საყრდენის განთავ­სების ტერიტორიაზე განვითარებული გეოდინამიკური პროცესების შესწავლისა და  ეფექტური დამცავი ღონისძიებების გატარების მიზნით ჩატარდა აღნიშნული და მიმდებარე ტერიტორიის  საინ­ჟინრო-გეოლო­გიური კვლე­ვა.
გეოლოგიური კვლევისა და დასკვნის საფუძველზე სს გეს „საქრუსენერგოს“ პროექტირებისა და მშენებლობის ჯგუფის მიერ შემუშვებული იქნა ეგხ „კავკასიონის“ №54 ანძის „ც“ ფაზის დგარის გაბიონებით გამაგრების პროექტი.
სამუშაოები, რომელიც ითვალისწინებდა 17 მ3 დამცავი გაბიონის მოწყობას დაიწყო მიმდინარე წლის 09 გვისტოს და დასრულდა 25 სექტემბერს.  სამუშაოები განხორციელდა  სს გეს „საქრუსენერგოს“ პერსონალისა და მოწვეული სპეციალისტების მონაწილეობით.
500 კვ ეგხ „კავკასიონზე“ შესრულებული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდა საქართველოს ენერგოსისტემის მდგრადობა და რუსეთის ენერგოსისტემასთან პარალელურ რეჟიმში მუშაობის იმედიანობა.

Работы на участке ВЛ 500 кВ «Кавкасиони», проходящем через Кодорское ущелье и укрепление опоры №54 габионами
В текущем году, на участке ВЛ 500 кВ «Кавкасиони», проходящем через Кодорское ущелье, были проведены работы, предусмотренные бизнес-планом, точнее: работы по очистке трассы ЛЭП в пролетах №№172-229 от древесно-кустарниковой растительности; работы по замене поврежденных изоляторов в промежутке между №153-232 опорами; ремонт проводов, поврежденных ударными волнами снежной лавины в пролетах  №214 — №216, №221- №224 и №227 — №229; работы по очистке дорог до углово-анкерных опор №175, 176 и №219 и по установлению отводных каналов для отвода сточных вод от фундаментов опор. Несмотря на то, что по определенным причинам, на участке ВЛ 500 кВ «Кавкасиони», проходящем через Кодорское ущелье, не удалось заменить поврежденные изоляторы в запланированном количестве, в результате проведенных работ значительно повысилась надежность и устойчивость ЛЭП. Работы на участке ВЛ 500 кВ «Кавкасиони», проходящем через Кодорское ущелье, были проведены компанией-контрактором ООО «Ньюметалл Джорджия». Контроль проведения работ осуществляли начальник группы проектирования и строительства АО ОЭС «СакРусэнерго» Юрий Надирадзе и мастера Цаленджихского РЭУ Серго Микава и Тенгиз Микава.
В 2018 году на территории муниципалитета Цаленджихи было зафиксировано, что фундамент стойки фазы «Ц» опоры №54 ВЛ 500 кВ «Кавкасиони», при воздействии поверхностных вод, образовавшихся в результате атмосферных осадков и тающего снега, был оголен и возникла опасность устойчивости  ЛЭП. Стало необходимым проведение защитных мероприятий.
С целью изучения геодинамических процессов, развившихся на территроии размещения опор и проведения эффективных защитных мероприятий, было проведено инженерно-геологическое исследование данной и окрестной территории.
На основании заключения геологического исследования, группой проектирования и строительства АО ОЭС «СакРусэнерго», был разработан проект укрепления стойки фазы «Ц» опоры №54 ВЛ 500 кВ «Кавкасиони»  путем установления габионов.
Проведение работ, предусматривающих установление 17 м3 защитных габионов, началось 9 августа текущего года и закончилось 25 сентября. Работы были проведены при участии персонала АО ОЭС «СакРусэнерго» и приглашенных специалистов.
В результате работ, проведенных на ВЛ 500 кВ «Кавкасиони», значительно повысилась устойчивость энергосистемы Грузии и надежность работы в параллельном режиме с энергосистемой России.