„საქრუსენერგო“ 2019 წელს საოპერაციო მოგებით ასრულებს
5 დეკემბერს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ სახელმწიფო წილობრივი ენერგეტიკული კომპანიების, მათ შორის „საქრუსენერგოს“ წლიური ანგარიში მოისმინა.
მსხვილი სახელმწიფო ენერგოკომპანია „საქრუსენერგო“ 2019 წელს საოპერაციო მოგებით ასრულებს. კომპანია ფლობს და ექსპლუატაციას უწევს 500, 330 და 220 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემ ხაზებს, მათ შორის, საქართველოს ენერგოსისტემის დამაკავშირებელ ხაზებს რუსეთთან, აზერბაიჯანთან და თურქეთთან. „საქრუსენერგოს“ გენერალური დირექტორის ბაჩანა სულაძის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ 2018-2019 წლებში კომპანიის ელექტრო-გადამცემი ინფრასტრუქტურა გამართულად ფუნქციონირებდა, რის გამოც აღნიშნულ პერიოდში სისტემის საავარიო გამორთვას ადგილი არ ჰქონია. ბაჩანა სულაძის განცხადებით, კომპანიას ფინანსური მაჩვენებლები საშუალებას აძლევს, განახორციელოს პროექტები საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 10-წლიანი გეგმიდან, რომლებიც მნიშვნელოვანია, როგორც საქართველოს ენერგოსისტემის მდგრადობისა და საიმედოობისთვის, ასევე კომპანიის შემდგომი განვითარებისთვის.

«Сакрусэнерго» получила операционную прибыль в 2019 году
5 декабря министр экономики и устойчивого развития Натия Турнава заслушала годовой отчет государственных энергетических компаний, в том числе «Сакрусэнерго».
Крупная государственная энергетическая компания «Сакрусэнерго» получила операционную прибыль в 2019 году. Компания владеет и управляет линиями электропередачи напряжением 500, 330 и 220 кВ, включая линии, соединяющие энергосистему Грузии с Россией, Азербайджаном и Турцией. По словам генерального директора «Сакрусэнерго» Бачана Суладзе, важно, чтобы в 2018-2019 годах инфраструктура электропередачи компании функционировала исправно, поэтому за указанный период не было аварийных остановок системы. По словам Бачана Суладзе, финансовые показатели позволяют компании реализовать проекты 10-летнего плана развития электротранспортной сети Грузии, которые важны как для стабильности и надежности энергосистемы Грузии, так и для дальнейшее развитие компании.