„საქრუსენერგო“ 2019 წელს საოპერაციო მოგებით ასრულებს
5 დეკემბერს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ სახელმწიფო წილობრივი ენერგეტიკული კომპანიების, მათ შორის „საქრუსენერგოს“ წლიური ანგარიში მოისმინა.
მსხვილი სახელმწიფო ენერგოკომპანია „საქრუსენერგო“ 2019 წელს საოპერაციო მოგებით ასრულებს. კომპანია ფლობს და ექსპლუატაციას უწევს 500, 330 და 220 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემ ხაზებს, მათ შორის, საქართველოს ენერგოსისტემის დამაკავშირებელ ხაზებს რუსეთთან, აზერბაიჯანთან და თურქეთთან. „საქრუსენერგოს“ გენერალური დირექტორის ბაჩანა სულაძის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ 2018-2019 წლებში კომპანიის ელექტრო-გადამცემი ინფრასტრუქტურა გამართულად ფუნქციონირებდა, რის გამოც აღნიშნულ პერიოდში სისტემის საავარიო გამორთვას ადგილი არ ჰქონია. ბაჩანა სულაძის განცხადებით, კომპანიას ფინანსური მაჩვენებლები საშუალებას აძლევს, განახორციელოს პროექტები საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 10-წლიანი გეგმიდან, რომლებიც მნიშვნელოვანია, როგორც საქართველოს ენერგოსისტემის მდგრადობისა და საიმედოობისთვის, ასევე კომპანიის შემდგომი განვითარებისთვის.

“Sakrusenergo” has an operating profit in 2019
On December 5, the Minister of Economy and Sustainable Development Natiya Turnava listened to the annual report of state energy companies, including Sakrusenergo.
Large state energy company “Sakrusenergo” received an operating profit in 2019. The company owns and manages power transmission lines with a voltage of 500, 330 and 220 kV, including lines connecting the power system of Georgia with Russia, Azerbaijan and Turkey. According to the general director of “Sakrusenergo” Bachana Suladze, it is important that in 2018-2019 the infrastructure of the company’s electric transmission functioned properly, therefore there were no emergency stops of the system during the specified period. According to Bachan Suladze, the financial indicators allow the company to implement the projects of the 10-year plan of development of the electric transport network of Georgia, which are important both for the stability and reliability of the energy system of Georgia, and for the further development of the company.