2016 წლის 2 სექტემბერს დასრულდა 500 კვ ეგხ “მუხრანის” ქ/ს “მარნეული-500”-ში შესვლის სამუშაოები.
საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 10 წლიანი პროგრამის შესაბამისად,  სს გეს “საქრუსენერგოს” განსახორციელებელი პროექტების ფარგლებში გათვალისწინებული აქვს  500 კვ. ეგხ “მუხრანის” მიერთება ქ/ს “მარნეულის” 500 კვ. სალტეზე და 500 კვ. ეგხ “მარნეული-აირუმის” მშენებლობა, მარნეულის 500 კვ. ქვესადგურიდან საქართველო-სომხეთის საზღვრამდე.
2016 წლის 2 სექტემბერს დასრულდა 500 კვ. ეგხ”მუხრანის” ქ/ს”მარნეული-500″-ში შესვლის სამუშაოები.  ეგხ “მუხრანის” მონაკვეთს ქ/ს”ქსანი-500″-დან  ქ/ს “მარნეული-500″-მდე ეწოდა ახალი დისპეტჩერული სახელი 500 კვ. ელექტროგადამცემი ხაზი”ასურეთი”. აღნიშნული ეგხ-ს სიგრძე შეადგენს 56 კილომეტრს და იგი 500 კვ. ეგხ “მარნეული-აირუმთან” ერთად, რომლის მშენებლობაც განხორციელდება 2017 წლისათვის მეტად მნიშვნელოვანი იქნება, როგორც საქართველოს ენერგოსისტემის უსაფრთხოებისა და მდგრადობის ამაღლებისათვის, ასევე ელექტროენერგიის ტრანზიტის გაზრდისათვის.

В соответствии с 10 летней программой по развитию сети передачи Грузинской энергосистемы, в рамках намечаемых проектов, Обществом предусмотрено присоединение 500 кВ ЛЭП «Мухрани» на шину п/с «Марнеули-500» и строительства 500 кВ ЛЭП «Марнеули-Аирум», от п/с «Марнеули 500 кВ» до Грузино-Армянской границы.
2 Сентября 2016 года, были завершены работы по входу 500 кВ ЛЭП «Мухрани» в п/с «Марнеули-500». Участок ЛЭП «Мухрани» от п/с «Ксани-500» до п/с «Марнеули-500» получил новое диспетчерское название 500 кВ ЛЭП «Асурети». Длина вышеуказанной линии составляет 56 км. И она вместе с 500 кВ ЛЭП «Марнеули-Аирум», строительство которого намечено на 2017 год будет значительным событием как для безопасности и устойчивости Грузинской энергосистемы, также для увеличения транзита эл.энергии.