500 კვ ეგხ „კავკასიონზე“ მიმდინარე სარემონტო სამუშაოებთნ დაკავშირებით
საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებით მიმდინარე წლის 06 აგვისტოდან შეკეთებაში ჩადგა 500 კვ  ეგხ „კავკასიონი“. შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში ეგხ „კავკასიონზე“ მიმდინარეობს გეგმით გათვალისწინებული სამუშაოები, რომელიც მოიცავს დაზიანებული იზოლატორებისა და გაცვეთილი სახაზო ელემენტების შეცვლას, დაზიანებული სადენების შეკეთებას, ანძებთან მისასვლელი გზების გაწმენდა-აღდგენას, ეგხ-ს ტრასის  გაწმენდას ხე-მცენარეებისა და ეკალბარდებისგან, რომელთა შესრულებისთვისაც აუცილებელი იყო გადამცემი ხაზის შეკეთებაში ჩაყენება და სხვა. გეგმიური სამუშაოების ფარგლებში16 აგვისტოს დასრულდა N143 ანძის „A” ფაზის დეფორმირებული დგარის მეწყერსაშიში ზონიდან გადატანის სამუშაოები.
500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ N143 ანძა მდებარეობს მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭუბერიდან 12 კმ-ის მოშორებით კოდორის ხეობის მიმართულებით. ეგხ „კავკასიონის“  N143 ანძა არის  У2С2 ტიპის, რომლის “A“ ფაზის დგარის ფუნდამენტი ზედაპირული, ფერდობული წყლების ზემოქმედების შედეგად დაზიანდა, რამაც გამოიწვია დგარის ადგილიდან   დაძვრა და  დეფორმაცია. ჩატარებული გეოლოგიური კვლევების საფუძველზე რეკომენდირებული იქნა დგარის უსაფრთხო ადგილზე გადატანა. აუცილებელი გეოლოგიური და ტოპოგეოდეზიური სამუშაოების ჩატარების  საფუძველზე შერიჩა უსაფრთხო ადგილი, სადაც დამონტაჟდა ახალი დგარი.
ეგხ „კავკასიონის“ N143 ანძის “A“ ფაზის დგარის გადატანის საპროექტო სამუშაოები შესრულდა კომპანიის პროექტირებისა და მშენებლობის ჯგუფის მიერ. დგარის გადატანის სამუშაოებზე მობილიზებული იყო სს გეს „საქრუსენერგოს“  წალენჯიხის, თბილისის, ხაშურის სსუ-ებისა და ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი და სპეცტექნიკა. სამუშაოთა წარმოებას ხელმძღვანელობს დასავლეთ საქართველოს ეგხ-ების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი ანდრო ცხადაძე. კონტროლს, პერსონალის მხრიდან სამუშაოთა უსაფრთხოდ წარმოებაზე  ახორციელებს შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი  ფელიქს ჯანაშია.
გადამცემი ხაზი შეკეთებაში იქნება 2019 წლის 31 აგვისტოს ჩათვლით. სამუშაოები მიმდინარეობს ეგხ „კავკასიონის“ საქართველოსა და რუსეთის ტერიტორიაზე გამავალ მონაკვეთებზე დაგეგმილი მოცულობებისა და სამუშაოთა შესრულების გრაფიკის შესაბამისად.

Информация о Ремонтных работах на ВЛ 500 кВ «Кавкасиони»
С  6 августа текущего года, по согласованию  с  Национальным центром диспетчеризации Грузии, ВЛ 500 кВ „Кавкасиони“  выведена в ремонт,  в период которого проводятся запланированные работы, включающие в себя работы по замене поврежденных изоляторов, изношенных линейных элементов, восстановлению поврежденных проводов, очистке-восстановлению путей, ведущих к опорам,  очистке трассы ЛЭП от древесно-кустарниковой растительности и т.д. Для выполнения вышеуказанных работ вывод в ремонт ВЛ 500 кВ „Кавкасиони“ стал необходимым. В пределах запланированных работ, 16 августа текущего года были закончены работы по переносу деформированной стойки фазы «А» опоры №143 из оползневой зоны.
Опора №143 ВЛ 500 кВ „Кавкасиони“ находится в 12 км от с.Чубери, муниципалитета Местии, по направлению к Кодорскому Ущелью. Опора №143 является видом У2С2,  фундамент стойки фазыы  «А» поврежден в результате воздействия поверхностных вод, что привело к меремещению с места и деформации стойки. На основании проведенных геологичесских исследований, было рекомендовано перенести стойку в безопасное место. На основании проведенных геологичесских и топогеодезических работ, было выявлено место, где и  установили стойку.
Проектные работы по переносу стойки фазы «А» опоры №143 ВЛ 500 кВ „Кавкасиони“  были проведены группой проектирования и строительства Общества. На работах по переносу стойки были мобилизированы персонал и спецтехника Цаленджихского, Тбилисского и Хашурского РЭУ АО ОЭС «СакРусэнерго». Проведением работ руководит менеджер по эксплутации и строительству ЛЭП западной Грузии Андро Цхададзе, что касается контроля безопасности проведения работ со стороны персонала, контроль осуществляет начальник службы  безопасности труда Феликс Джанашия.
ВЛ 500 кВ „Кавкасиони“  выведена в ремонт по 31 августа 2019 года. Работы проводятся на участке ВЛ 500 кВ „Кавкасиони“, проходящем по территори Грузии и России, в соответствии с запланированным объемом и графиком выполнения работ.