2006 წელს ჩატარდა სომხეთ-საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხთა სამთავრობათაშორისო კომისიის სხდომა, რომელზეც მიღებული იქნა გადაწყვეტილება საქართველოსა და სომხეთის ენერგოსისტემების დამაკავშირებელი ახალი 400 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობის თაობაზე. ქვესადგური „ქსანი-500“-დან რაზდანის თბოელექტროსადგურამდე. აღნიშნულ სქემაში გათვალისწინებული იყო არსებული 500 კვ ეგხ „მუხრანის“ 75 კმ-იანი მონაკვეთის გამოყენება ქ/ს „ქსანი-500“-დან ეგხ „მუხრანის“ N42 ანძამდე.
პროექტი  ითვალისწინებდა:
ქ/ს „ქსანი-500“-ში, 500/400 კვ ძაბვის 800 მგვა სიმძლავრის   ავტოტრანსფორმატორის  დაყენებას და 400 კვ უჯრედის მოწყობას;
500 კვ ეგხ „მუხრანის“ რეაბილიტაციას ეგხ-ს N42 ანძიდან ქვესადგურამდე
„ქსანი-500“ (75 კმ);
18 კმ სიგრძის ახალი ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობას ეგხ „მუხრანის“ N42 ანძიდან საქართველო-სომხეთის საზღვრამდე;
42 კმ სიგრძის, ახალი 400 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობას საქართველო-სომხეთის საზღვრიდან 330 კვ ეგხ „ათარბეკიანსკაიამდე“ (სომხეთი);
330 კვ ეგხ „ათარბეკიანის“ რეაბილიტაციას და გადაყვანას 400 კვ ძაბვაზე (66 კმ);
400 კვ ძაბვის ახალი ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობას 400 კვ ეგხ  „ათარბეკიანიდან“ რაზდანის თბოელექტროსადგურამდე (12 კმ);
400 კვ ძაბვის უჯრედის მოწყობას რაზდანის თბოელექტროსადგურში.
აღნიშნული პროექტიდან განხორციელებულია მხოლოდ 500 კვ ეგხ „მუხრანის“  რეაბილიტაცია (ეგხ „მუხრანის N42 ანძიდან ქ/ს „ქსანი-500“-მდე – 75 კმ).
ამჟამად, საქართველოსა და სომხეთის მთავრობების მიერ მიღებულია ერთობლივი გადაწყვეტილება, სომხეთის ტერიტორიაზე ეგხ-ს ტრასის მიმართულების შეცვლისა  და რაზდანის თბოელექტროდაგურის ნაცვლად მისი აირუმში შეყვანის თაობაზე. გადაწყვეტილების თანახმად ქართული მხარე იღებს ვალდებულებას ააშენოს 500 კვ ეგხ „მარნეული-აირუმის“ მონაკვეთი 500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N42 ანძიდან საქართველო-სომხეთის სახელმწიფო საზღვრამდე (18 კმ), ხოლო სომხეთის მხარე – ააშენოს აღნიშნული ელექტროგადამცემი ხაზის მონაკვეთი საქართველო-სომხეთის საზღვრიდან აირუმამდე (10 კმ), სადაც უნდა მოაწყოს 500/400 კვ ძაბვის, 700 მგვტ სიმძლავრის ქვესადგური მუდმივი დენის ჩანართით, პირველ ეტაპზე 350, მეორე ეტაპზე 700 და მესამე ეტაპზე 1050 მგვტ სიმძლავრის გამტარუნარიანობით. „ფიხტნერის“ რეკომენდაციით, მესამე ეტაპის სიმძლავრის მიმოცვლის უზრუნველყოფისათვის საჭირო იქნება 500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N42-N108 ანძებს შორის მონაკვეთზე არსებული АС330/43 სადენის ASR400 (АС400/51) მარკის სადენით ჩანაცვლება, რაც გამოიწვევს ამ მონაკვეთის რეკონსტრუქციას და დამონტაჟებული 51 ცალი ПБ-500-5н ტიპის რკინაბეტონის შუალედური ანძების მეტალის ანძებით შეცვლის აუცილებლობას. რკინა-ბეტონის ანძები არსებული დეფექტების გამო (ბზარები, ჟანგი დეფორმაცია და სხვა) ვერ გაუძლებენ დემონტაჟსა და ხელახალ მონტაჟს, მითუმეტეს, რომ საქართველოში დღეისათვის არ არსებობს სპეციალური ტექნიკა ამ ტიპის ანძების ტრანსპორტირებისა და მონტაჟისათვის.
საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების (2015-2025) ათწლიანი გეგმის შესაბამისად, პროექტი სახელწოდებით „მარნეული“ ითვალისწინებდა რუსეთიდან სომხეთში და ირანში ელექტროენერგიის ტრანზიტის ზრდას, აგრეთვე აღმოსავლეთ საქართველოს ელექტრომომარაგების საიმედოობის ამაღლებას.
პროექტის ფარგლებში განსაზღვრული იყო:
500 კვ ფრთის შექმნა ქს „მარნეული-500“-ში;
500 კვ ეგხ „მუხრანის“ შეყვანა ქს „მარნეული-500“-ში;
500 კვ ეგხ „ვარძიას“ შეყვანა ქს „მარნეული-500“-ში;
500/220 კვ ძაბვის, 500 მგვა სიმძლავრის ავტოტრასფორმატორის დამონტაჟება
ქვესადგურში  „მარნეული-500“;
ქს  „ქსანი-500“-ში 180 (3×60) მგვარ სიმძლავრის რეაქტორის მონტაჟი;
ქს „მარნეული-500“-ში 160±20 მგვარ სიმძლავრის მარეგულირებელი რეაქტორის
მონტაჟი;
500 კვ ეგხ „მარნეული-აირუმის“ მშენებლობა ქს „მარნეული-500“-დან სომხეთის მიმართულებით ქს „აირუმამდე“. ეგხ-ს სიგრძე საქართველოს ტერიტორიაზე შეადგენს 37 კმ.
პროექტის რეალიზაციის მიზანშეწონილობა შესწავლილ იქნა კონსალტინგური კომპანია „ფიხტნერის“ მიერ და  შეფასებული იქნა, როგორც მაღალი მოქნილობისა და საიმედოობის მქონე. ამასთან ერთად დადგინდა, რომ პროექტი 50 მგვტ-ით ამაღლებს ჰესების ინტეგრაციას ელექტროსისტემაში და 1 მგვტ-ით ამცირებს ელექტროენერგიის დანაკარგებს.  ზრდის გამტარუნარიანობას ნორმალურ და ავარიულ რეჟიმებში შესაბამისად 700 და 800 მგვტ-ით.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში სს გეს „საქრუსენერგოს“  დაეკისრა არსებული 500 კვ ეგხ „მუხრანის“ შეყვანა ქვესადგურში „მარნეული-500“ და ამ ქვესადგურიდან საქართველოს-სომხეთის საზღვრამდე 500 კვ ეგხ „მარნეული-აირუმის“ მშენებლობა, საიდანაც:
2016 წელს განხორციელდა 500 კვ ეგხ „მუხრანის“ შეყვანა ქვესადგურში „მარნეული-500“. ქვესადგურების „ქსანი-500“-ისა და „მარნეული-500“-ის  დამაკავშირებელ ელექტროგადამცემ ხაზს ეწოდა დისპეტჩერული სახელი: 500 კვ ეგხ „ასურეთი“;
2017 წელს დამუშავებული იქნა 500 კვ ეგხ „მარნეული-აირუმის“ (500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N42 ანძიდან საქართველო-სომხეთის საზღვრამდე) მუშა პროექტი, რომელმაც გაიარა ექსპერტიზა ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში.
2019 წელს 500 კვ ეგხ “მუხრანის” N109-N42 ანძებს შორის მონაკვეთი (18 კმ) მიერთდა ქ/ს „მარნეული-500“-ს 500 კვ სალტეზე.
ქ/ს „მარნეული-500“,  500 კვ ეგხ „მარნეული-აირუმის“ მეშვეობით დაუკავშირდება  500 კვ  ქ/ს „აირუმს“ (500/400 კვ, 700 მგვტ, მუდმივი დენის ჩანართით), საიდანაც შესაძლებელი იქნება რაზდანის თბოელექტროსადგურთან დაკავშირება მისი შემდგომი გაგრძელებით ირანის მიმართულებით, ორჯაჭვა 400 კვ ეგხ-ების მეშვეობით, რითაც საგრძნობლად გაიზრდება რუსეთს, საქართველოს, სომხეთსა და ირანს შორის სიმძლავრეთა მიმოცვლის მოცულობა. გადამცემი ხაზით შესაძლებელია ზაფხულში, საქართველოში გამომუშავებული ჭარბი ელექტროენერგიის ექსპორტი მეზობელ ქვეყნებში, ხოლო ზამთარში მნიშვნელოვანი მონაწილეობა ენერგოსისტემის დეფიციტის შევსებაში, რაც მნიშვნელოვნად აამაღლებს საქართველოს ელექტროენერგიით მომარაგებისა და გადამცემი ქსელის ფუნქციონირების იმედიანობას.

В 2006 году состоялось заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией, на котором было принято решение о строительстве новой линии электропередачи напряжением 400 кВ, соединяющей энергосистемы Грузии и Армении. От подстанции «Ксани-500» до Разданской ТЭЦ. В указанной схеме предусматривалось использование 75-километрового участка существующей линии электропередачи 500 кВ «Мухрани» от станции «Ксани-500» до башни Н42 линии электропередачи «Мухрани».
Проект предусматривал:
в «КСани-500» монтаж автотрансформатора напряжением 500/400 кВ мощностью 800 МВт и устройство ячейки 400 кВ;
Реконструкция электростанции 500 кВ «Мухран» от башни электростанции Н42 до подстанции
«Ксани-500» (75 км);
строительство новой линии электропередачи протяженностью 18 км от башни Н42 так называемого «Мухрани» до границы Грузии и Армении;
строительство новой линии электропередачи 400 кВ протяженностью 42 км от границы Грузии с Арменией до электростанции 330 кВ «Атарбекянская» (Армения);
реабилитация и перевод подстанции 330 кВ «Атарбекиани» на напряжение 400 кВ (66 км);
строительство новой линии электропередачи 400 кВ от «Атарбекяна» до Разданской ТЭЦ (12 км);
Устройство ячейки 400 кВ на Разданской ТЭЦ.
Из указанного проекта реабилитировано только 500 кВ ПС «Мухрани» (от башни Н42 ПС «Мухрани» до Ксани-500 — 75 км).
В настоящее время правительства Грузии и Армении приняли совместное решение изменить направление железнодорожной линии на территории Армении и ввести ее в Айрум вместо Разданской ТЭС. Согласно решению, грузинская сторона обязуется построить участок 500 кВ «Марнеули-Айрум» от башни 500 кВ «Мухран» N42 до государственной границы Грузия-Армения (18 км), а армянская сторона — построить участок. указанной линии электропередачи от границы Грузия-Армения до Айрума (10 км), где будет установлена ​​подстанция напряжением 500/400 кВ мощностью 700 МВт с вводом постоянного тока мощностью 350 МВт на первом этапе , 700 МВт на втором этапе и 1050 МВт на третьем этапе. По рекомендации «Фихтнера» для обеспечения энергообмена третьей ступени необходимо будет заменить кабель АС330/43 на кабель марки ASR400 (АС400/51) на участке между башнями Н42-Н108. электростанции 500 кВ «Мухран», что приведет к реконструкции этого участка и установке 51 шт ПБ- Необходимость замены железобетонных промежуточных опор типа 500-5н на металлические опоры. Железобетонные башни из-за имеющихся дефектов (трещин, ржавчины, деформации и т.п.) не выдерживают демонтажа и повторной установки, тем более, что в настоящее время в Грузии нет специальной техники для транспортировки и монтажа башен такого типа.
В соответствии с десятилетним планом развития передающей сети Грузии (2015-2025 годы) проект под названием «Марнеули» предусматривал увеличение транзита электроэнергии из России в Армению и Иран, а также повышение надежности электроснабжения Восточной Грузии.
В рамках проекта были определены:
Создание крыла площадью 500 кв.м в «Марнеули-500»;
ввод электростанции 500 кВ «Мухрани» на подстанцию ​​«Марнеули-500»;
Ввод 500 кВ «Вардзия» в «Марнеули-500»;
Монтаж автотрансформатора напряжением 500/220 кВ мощностью 500 МВт.
на подстанции «Марнеули-500»;
Монтаж реактора мощностью 180 (3×60) в КС «Хани-500»;
в реакторе регулирования мощности «Марнеули-500» мощностью 160±20 м.
установка;
Строительство 500 кв.м «Марнеули-Айрум» от КС «Марнеули-500» в направлении Армении до КС «Айрум». Протяженность железной дороги на территории Грузии составляет 37 км.
Целесообразность реализации проекта была изучена консалтинговой компанией «Фихтнер» и оценена как обладающая высокой гибкостью и надежностью. Вместе с тем установлено, что проект увеличивает интеграцию ГЭС в электросистему на 50 МВт и снижает потери электроэнергии на 1 МВт. Увеличивает мощность в нормальном и аварийном режимах на 700 и 800 МВт соответственно.
В рамках указанного проекта АО «Сакрусэнерго» поручено подключение существующей электростанции 500 кВ «Мухран» к подстанции «Марнеули-500» и строительство электростанции 500 кВ «Марнеули-Айрум» от с. этой подстанции до границы Грузия-Армения, от которой:
В 2016 году проведено введение Мухрани 500 кВ на подстанцию ​​«Марнеули-500». Линии электропередачи, соединяющей подстанции «Ксани-500» и «Марнеули-500», присвоено диспетчерское наименование: ЛЭП 500 кВ «Ассурети»;
В 2017 году разработан рабочий проект линии электропередачи 500 кВ «Марнеули-Айрум» (ЛЭП 500 кВ «Мухран» от башни Н42 до границы Грузия-Армения), который прошел экспертизу в Национальном бюро судебных экспертиз. имени Левана Самхараули.
В 2019 году участок (18 км) между опорами Н109-Н42 ПС 500 кВ «Мухран» присоединен к ПС 500 кВ «Марнеули-500».
Подстанция 500 кВ «Марнеули-500» «Марнеули-Айрум» будет подключена к 500 кВ «Айрум» (500/400 кВ, 700 МВт, с вилкой постоянного тока), от которой можно будет подключиться к Разданской тепловой мощности станция Продолжение в направлении Ирана, через двухцепные электростанции 400 кВ, что позволит существенно увеличить объемы энергообмена между Россией, Грузией, Арменией и Ираном. Благодаря линии электропередачи летом можно экспортировать излишки вырабатываемой в Грузии электроэнергии в соседние страны, а зимой — существенно участвовать в восполнении дефицита энергосистемы, что значительно повысит надежность электроснабжения Грузии и функционирование передающей сети.