ენერგეტიკული ქარტიის ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია
საქართველო 2015 წელს გახდა  ენერგეტიკული ქარტიის  თავმჯდომარე ქვეყანა.  თავმჯდომარეობის ფარგლებში, 2015 წლის 3-4 დეკემბერს,  ენერგეტიკული ქარტიის ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციას საქართველომ უმასპინძლა. კონფერენციაზე  განხილული იქნა ელექტროენერგიის ტრანზიტის საკითხები, ინვესტიციების მიმართულებით ენერგეტიკული ქარტიის წევრ ქვეყნებს შორის ურთიერთობების გაღრმავება და სამომავლო პერსპექტივები.
4 დეკმბერს, თბილისში  – სასტუმრო რედისონ ბლუ ივერიაში ენერგეტიკული ქარტიის კონფერენციის მინისტერიალის 26-ე  შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას ესწრებოდნენ პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, ვიცე-პრემიერი/ენერგეტიკის მინისტრი კახა კალაძე, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითრების მინისტრი დიმიტრი ქუმსიშვილი და ენერეგტიკული ქარტიის გენერალური მდივანი ურბან რუსნაკი, აგრეთვე ენერგეტიკის სფეროში მოღვაწე ქართული და უცხოური კომპანიები.
კონფერენციის ფარგლებში თბილისს 100-ზე მეტი მაღალი რანგის სტუმარი ეწვია: ქარტიის წევრი ქვეყნების ენერგეტიკის მინისტრები, საერთაშორისო ოგრანიზაციებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღო სს „საქრუსენერგოს” გენერალურმა დირექტორმა რომეო მიქაუტაძემ. საკონფერენციო დარბაზში წარმოდგენილი იქნა სს „საქრუსენერგოს” სტენდი. დამსწრე საზოგადოებას საშუალება ჰქონდა გაცნობოდა ჩვენი კომპანიის საქმიანობას, აგრეთვე კონფერენციის მონაწილეებს გადაეცათ სამახსოვრო სუვენირები.
ენერგეტიკული ქარტია ევროპისა და აზიის 50-ზე მეტ სახელმწიფოს აერთიანებს. მის მიზანს წარმოადგენს ენერგეტიკის სფეროში სამართლებრივი ურთიერთობების ჩამოყალიბება და მათი სრულყოფა, რაც მინიმუმამდე შეამცირებს ენერგეტიკის სფეროში ინვესტიციებთან და სატრანზიტო პოლიტიკასთან დაკავშირებულ რისკებს.  1995 წლიდან, საქართველო ენერგეტიკული ქარტიის წევრია.

Georgia in 2015, has become a country-chairman of the Energy Charter
Georgia in 2015, has become a country-chairman of the Energy Charter. December 3-4, 2015, under the chairmanship of Georgia receives participants of the annual international conference of the Energy Charter.
Today, 4 December, in Tbilisi – in the hotel “Radisson Blue Iveria”, was held on 26th ministerial meeting of the Energy Charter Conference. The meeting was attended by Prime Minister Irakli Garibashvili, Deputy Prime Minister / Minister of Energy Kakha Kaladze, Minister of Economy and Sustainable Development Dimitry Kumsishvili and the Secretary General of the Energy Charter Urban Rusnak and Georgian companies and foreign companies engaged in the energy business. Within the conference Tbilisi visited more than hundred high-ranking guests: the Ministers of Energy of member countries of the charter, international organizations and the private sector. Director General of JSC UES “Sakrusenergo” Romeo Mikautadze also took part in conference. In the conference hall was presented the stand JSC UES “Sakrusenergo.” Attendees had an opportunity to learn more about the activities of our company, also the participants of the conference were handed souvenirs.
At the conference discussed issues of transit of electricity and deepening of relations between the member countries of the Charter in the direction of investment and future prospects.