ენერგეტიკული ქარტიის ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია
საქართველო 2015 წელს გახდა  ენერგეტიკული ქარტიის  თავმჯდომარე ქვეყანა.  თავმჯდომარეობის ფარგლებში, 2015 წლის 3-4 დეკემბერს,  ენერგეტიკული ქარტიის ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციას საქართველომ უმასპინძლა. კონფერენციაზე  განხილული იქნა ელექტროენერგიის ტრანზიტის საკითხები, ინვესტიციების მიმართულებით ენერგეტიკული ქარტიის წევრ ქვეყნებს შორის ურთიერთობების გაღრმავება და სამომავლო პერსპექტივები.
4 დეკმბერს, თბილისში  – სასტუმრო რედისონ ბლუ ივერიაში ენერგეტიკული ქარტიის კონფერენციის მინისტერიალის 26-ე  შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას ესწრებოდნენ პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, ვიცე-პრემიერი/ენერგეტიკის მინისტრი კახა კალაძე, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითრების მინისტრი დიმიტრი ქუმსიშვილი და ენერეგტიკული ქარტიის გენერალური მდივანი ურბან რუსნაკი, აგრეთვე ენერგეტიკის სფეროში მოღვაწე ქართული და უცხოური კომპანიები.
კონფერენციის ფარგლებში თბილისს 100-ზე მეტი მაღალი რანგის სტუმარი ეწვია: ქარტიის წევრი ქვეყნების ენერგეტიკის მინისტრები, საერთაშორისო ოგრანიზაციებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღო სს „საქრუსენერგოს” გენერალურმა დირექტორმა რომეო მიქაუტაძემ. საკონფერენციო დარბაზში წარმოდგენილი იქნა სს „საქრუსენერგოს” სტენდი. დამსწრე საზოგადოებას საშუალება ჰქონდა გაცნობოდა ჩვენი კომპანიის საქმიანობას, აგრეთვე კონფერენციის მონაწილეებს გადაეცათ სამახსოვრო სუვენირები.
ენერგეტიკული ქარტია ევროპისა და აზიის 50-ზე მეტ სახელმწიფოს აერთიანებს. მის მიზანს წარმოადგენს ენერგეტიკის სფეროში სამართლებრივი ურთიერთობების ჩამოყალიბება და მათი სრულყოფა, რაც მინიმუმამდე შეამცირებს ენერგეტიკის სფეროში ინვესტიციებთან და სატრანზიტო პოლიტიკასთან დაკავშირებულ რისკებს.  1995 წლიდან, საქართველო ენერგეტიკული ქარტიის წევრია.

Грузия в 2015 году стала страной-председателем Энергетической хартии
Грузия в 2015 году стала страной-председателем Энергетической хартии. 3-4 декабря 2015 года, в рамках председательства, Грузия принимает участников ежегодной международной конференции Энергетической хартии.
Сегодня, 4 декабря, в г.Тбилиси – в гостинице «Рэдиссон Блу Иверия», состоялась 26-я встреча министериала конференции Энергетической хартии. На встрече присутствовали премьер-министр  Ираклий Гарибашвили, вице-премьер/министр энергетики Каха Каладзе, министр экономики и устойчивого развития Дмитрий Кумсишвили и Генеральный секретарь Энергетической хартии Урбан Руснак, а также компании Грузии и зарубежные компании, занимающиеся энергетической деятельностью. В рамках конференции Тбилиси посетили более ста высокопоставленных гостей: министры энергетики стран-членов хартии, представители международных организаций и частного сектора. В конференции принял участие Генеральный директор АО ОЭС «Сакрусэнерго» Ромео Микаутадзе. В конференц-зале  был представлен стенд АО ОЭС «Сакрусэнерго». У присутствующих была возможность ознакомиться с деятельностью нашего Общества,  также участникам конференции были переданы памятные сувениры.
На конференции были обсуждены вопросы транзита электроэнергии, углубления отношений между странами-членами хартии по направлению инвестиций и будущих перспектив.