სარემონტო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „იმერეთზე“
2021 წელს სს გეს „საქრუსენერგოს“ ელექტროგადამცემ ხაზებზე სარემონტო სამუშაოების წარმოების გეგმა-გრაფიკის მიხედვით 500 კვ ეგხ „იმერეთი“  შეკეთებაში უნდა ჩამდგარიყო მიმდინარე წლის 04 მაისიდან 18 მაისის ჩათვლით.
ენგურჰესზე მიმდინარე ფართომაშტაბიანი სარემონტო სამუშაოებიდან გამომდინარე შესაძლებელი გახდა ეგხ „იმერეთის“ შეკეთებაში ჩაყენება და მასზე დაგეგმილი სარემონტო სამუშაოების წარმოება.
საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებით 2021 წლის 09 თებერვალს 500 კვ ეგხ „იმერეთი“ ჩადგა შეკეთებაში. ეგხ-ს  შეკეთებაში ყოფნის პერიოდმა შეიძლება გასტანოს მაისის დასაწყისამდე. ეგხ „იმერეთზე“ შესრულდება გატეხილი იზოლატორების, გაცვეთილი სახაზო არმატურის, გატეხილი განმბრჯენებისა და დაზიანებული სადენების შეცვლის სამუშაოები. შესრულდება ასევე ვიბროჩამქრობებისა და განმმუხტველი რქების მონტაჟი, გადახრილი გირლანდების გასწორება, ეგხ-ს N230-N231 მალში გაბარიტის აღდგენა მიწის მოჭრით, მარყუჟებში დაზიანებული სადენების შეკეთება, მეხდამცავი გვარლის მარყუჟის დამიწებების აღდგენა და სხვა გაუთვალისწინებელი სამუშაოები, რომლებიც აღმოჩნდება სარემონტო სამუშაოთა მიმდინარეობის პროცესში და მათი შესრულება აუცილებელი იქნება ელექტროგადამცემი ხაზის უსაფრთხო ფუნქციონირებისათვის.
შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში წალენჯიხის, ჩხოროწყუსა და მარტვილის მუნიციპალიტეტებში გამავალ მონაკვეთებზე ეგხ „იმერეთის“ №21, 22, 26÷30, 115÷117, 119÷121, 123÷127, 130÷137 ფოლადის ანძებზე, კონტრაქტორის ძალებით, დაგეგმილი გვაქვს ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოების წარმოება.
500 კვ ეგხ „იმერეთზე“  სარემონტო სამუშაოთა წარმოებაზე ზესტაფონისა და წალენჯიხის საექსპლუატაციო-სარემონტო უბნების პერსონალთან ერთად დაკავებულია ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი, მობილიზებულია სპეცტექნიკა. სარემონტო სამუშაოების შესრულების შედეგად მნიშვნელოვნად გაიზრდება ეგხ „იმერეთის“ საიმედოობა, რაც მეტად მნიშვნელოვანია მოახლოებული წყალდიდობის პერიოდში ელექტროენერგიის შეუფერხებელი გადაცემისათვის.

In 2021, according to the plan-schedule of repair work on power lines of JSC “Sakrusenergo”, 500 kV substation “Imereti” was to be repaired from May 4 to May 18 of this year.
Based on the ongoing large-scale repair works at Engur HPP, it was possible to put the “Imereti” under repair and carry out the planned repair works on it.
In agreement with the National Dispatch Center of Georgia, on February 9, 2021, the 500 sq. The period of being under repair of the EKH may last until the beginning of May. On that “Imeret” the works of replacing broken insulators, worn out line fittings, broken transformers and damaged wires will be performed. Installation of vibration dampers and shock absorbers, straightening of deviated garlands, restoration of gauge in N230-N231 mall by cutting the ground, repair of damaged wires in loops, restoration of earthings of the protective gvarli loop and other unforeseen works that will be found during the course of repair work and will be necessary will be performed. for the safe operation of the power transmission line.
During the repair period, on the sections passing through the municipalities of Tsalendjikhi, Chkhorotsku and Martvili, we have planned to carry out anti-corrosion protection works on the steel towers of the “Imereti” No. 21, 22, 26÷30, 115÷117, 119÷121, 123÷127, 130÷137, with the forces of the contractor. Production.
The personnel of the transport service, along with the personnel of the operation and repair areas of Zestafoni and Tsalenjikh, are engaged in the repair work of the 500 sq. As a result of the repair work, the reliability of the “Imereti” power plant will increase significantly, which is very important for the smooth transmission of electricity during the upcoming flood.