სარემონტო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „ასურეთზე“
საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებული გეგმა-გრაფიკის მიხედვით 500 კვ ეგხ „ასურეთი“ შეკეთებაში ჩადგა 2020 წლის 10 ოქტომბრიდან 24 ოქტომბრის  ჩათვლით.  ეგხ-ს შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში შესრულდა მნიშვნელოვანი სარემონტო სამუშაოები, რომლებიც აუცილებელი იყო გადამცემი ხაზის საიმედოობისა და ენერგოსისტემის მდგრადობისათვის. კერძოდ: დაზიანებულ სადენებზე დაედო სარემონტო  სპირალური მომჭერები, შეიცვალა გატეხილი და დეფექტური განმბრჯენები და იზოლატორები, გასწორდა დამცავი ეკრანები. ეგხ „ასურეთი“ ქ/ს „ქსანი-500“-დან გადადის დიდგორის მთაზე, ძლიერი ქარის ზონაში, რის გამოც ეგხ-ს სადენებზე გვერდიდან ხეების დაცემის თავიდან ასაცილებლად  ჩატარდა მაღალი ხე-მცენარეების გადაბელვის სამუშაოები.
სამუშაოებს ასრულებდნენ თბილისის სსუ-სა და ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი. სამუშაოთა მიმდინარეობას კოორდინაციას და მონიტორინგს უწევდა აღმოსავლეთ საქართველოს ელექტროგადამცემი ხაზების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი  ვახტანგ კიკვაძე, რომელიც ასევე აკონტროლებდა პერსონალის მიერ სამუშაოთა უსაფრთხოდ წარმოებას.

Согласно плану-графику, согласованному с Национальным диспетчерским центром Грузии, с 10 по 24 октября 2020 года «Ассурети» находился в ремонте площадью 500 кв.м. В период ремонта ЭГК были выполнены важные ремонтные работы, необходимые для надежности линии электропередачи и устойчивости энергосистемы. В частности: на поврежденные провода были установлены ремонтные спиральные зажимы, заменены сломанные и дефектные трансформаторы и изоляторы, выпрямлены защитные экраны. Линия электропередачи «Ассурети» переходит от станции «Ксани-500» к горе Дидгори, в районе сильного ветра, поэтому, чтобы предотвратить падение деревьев на провода линии электропередачи, высокие деревья и растения были удалены.
Работы провели сотрудники Тбилисского государственного университета и Транспортной службы. Ход работ координировал и контролировал Вахтанг Киквадзе, менеджер по эксплуатации и строительству линий электропередачи Восточной Грузии, который также контролировал безопасное выполнение работ персоналом.