სარემონტო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „იმერეთზე“ შეკეთებაში ყოფნის პერიდში (23.03.23-28.03.23)
საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებით 500 კვ ეგხ „იმერეთი“ შეკეთებაში ჩადგა მიმდინარე წლის 23 მარტს და სარემონტო სამუშაოები მიმდინარეოდა 28 მარტის ჩათვლით.
აღნიშნულ პერიოდში ეგხ „იმერეთზე შესრულდა სს გეს „საქრუსენერგოს“ 2023 წლის ბიზნეს-გეგმით გათვალისწინებული სამუშაოები. ეგხ-ზე შეიცვალა გატეხილი იზოლატორები და განმბრჯენები, გაცვეთილი სახაზო არმატურა, მარყუჟებში დაზიანებული სადენები.  ეგხ „იმერეთის“  N261- N262 მალში  მძიმე ტექნიკის გამოყენებით შესრულდა სადენებსა და მიწას შორის დარღვეული გაბარიტის აღდგენისა და ანძებთან დროებითი მისასვლელი გზების შეკეთების სამუშაოები. ასევე, სხვა სამუშაოებიც, რომელთა შესრულების აუცილებლობა გამოიკვეთა სარემონტო სამუშაოთა წარმოების პერიოდში.
500 კვ ეგხ „იმერეთის“ შეზღუდული ვადით შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში სარემონტო სამუშაოთა დროულად და ეფექტურად წარმოებისათვის ობიექტზე ზესტაფონის და წალენჯიხის სსუ-ების პერსონალთან ერთად მობილიზებული იყო თბილისის სსუ-ს,  ხაშურის სსუ-სა და ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი.
ეგხ-ს შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში სარემონტო სამუშაოების წარმოებას მონიტორინგს და კორდინაციას უწევდა დასავლეთ საქართველოს ეგხ-ების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი ანდრო ცხადაძე.  კონტროლს პერსონალის სამუშაოთა უსაფრთხოდ შესრულებაზე ახორციელებდა შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ფელიქს ჯანაშია და შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილე დემურ ბუაძე. ობიექტზე მობილიზებული ტრანსპორტის გამართულ მუშაობას უზრუნველყოფდა ტრანსპორტის სამსახურის უფროსის მოადგილე გურამ ჯავშანაშვილი.
გაწეული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდა ეგხ „იმერეთის“ იმედიანობა, რაც მეტად მნიშვნელოვანია გაზაფხულის მოახლოებული წყალდიდობის პირობებში ენერგოსისტემის მდგრადი ფუნქციონირებისათვის.
როგორც ცნობილია 500 კვ ეგხ „იმერეთი“ შიდა სასისტემო ელექტროგადამცემი ხაზია და იგი მნიშვნელოვან მონაწილეობას ღებულობს ქვეყნის ელექტროენერგიით მომარაგების უზრუნველყოფაში. იგი ექსპლუატაციაში შევიდა 1978 წელს და ერთმანეთთან დააკავშირა  ენგურჰესისა და „ზესტაფონი-500“-ის ქვესადგურები.  ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე 128 კმ-ია და მოიცავს 388 ანძას.
ენგურჰესის გამომუშავება 3,5 მლრდ.კვტ.სთ-ია (დადგმული სიმძლავრე – 1300 მგვტ), საიდანაც 2/3 გამომუშავებული ელექტროენერგიისა გადაიცემა 500 კვ ეგხ

According to the agreement with the National Dispatch Center of Georgia, the 500 kV power plant “Imereti” began to be repaired on March 23 of this year, and the repair works were in progress until March 28.
In the mentioned period, the works stipulated in the 2023 business plan of JSC GE “Sakrusenergo” were carried out at the “Imereti” site. Broken insulators and transformers, worn-out line armature, damaged wires in loops were replaced on the EGC. In the former “Imereti” N261-N262 mall, using heavy equipment, the works of restoring the disturbed gauge between the wires and the ground and repairing the temporary access roads to the masts were performed. Also, other works, the necessity of which was identified during the period of repair works.
During the limited period of repair of the 500 kV electric power plant “Imereti”, the personnel of Tbilisi SSU, Khashuri SSU and the transport service were mobilized on the site along with the personnel of Zestafoni and Tsalenjikh SSUs for the timely and efficient performance of repair works.
Andro Tskhadadze, the manager of the operation and construction of the Western Georgian railways, monitored and coordinated the repair works during the period of the railway station being under repair. Felix Janashia, the head of the labor safety service, and Demur Buadze, the deputy head of the labor safety service, supervised the safe performance of the personnel’s work. Guram Javshanashvili, deputy head of the transport service, ensured smooth operation of the mobilized transport at the site.
As a result of the performed works, the reliability of the so-called “Imereti” was significantly increased, which is very important for the sustainable functioning of the energy system in the conditions of the approaching spring floods.
As is known, the 500 kV power line “Imereti” is an internal system power transmission line and it takes an important part in ensuring the country’s electricity supply. It was commissioned in 1978 and connected Engurhesi and “Zestafoni-500” substations. The length of the power transmission line is 128 km and includes 388 masts.
The output of Engur HPP is 3.5 billion kWh (installed capacity – 1300 MW), from which 2/3 of the generated electricity is transferred to 500 kV