330 კვ ეგხ “გარდაბანზე” სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასრულდა
ვიცე-პრემიერმა/ენერგეტიკის მინისტრმა კახა კალაძემ, სს „საქრუსენეგოს” გენერალურმა დირექტორმა რომეო მიქაუტაძემ, მთვრობისა და ენერგეტიკული კომპანიების წარმომადგენლებმა 330 კილოვოლტიან მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემ ხაზზე „გარდაბანი” მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოები დაათვალიერეს. სარეაბილიტაციო სამუშაოები შესრულდა ორ ეტაპად.
პირველ ეტაპზე, 330 კვ ეგხ “გარდაბანზე” შესრულდა სარემონტო სამუშაოები, რომლებიც მოიცავდა ფაიფურის იზოლატორების შეცვლას შუშის იზოლატორებით, ასევე,  ძლიერ დაჭუჭყიანებული და გატეხილი იზოლატორების შეცვლას, ჯამში შეიცვალა 1500 ცალამდე იზოლატორი.
ამჟამად 330 კვ ეგხ “გარდაბანზე” მიმდინარეობს სარემონტო სამუშაოები, რომელიც  მოიცავს ქ/ს “გარდაბანი-500”-ში 330 კვ ეგხ “გარდაბნის” პორტალზე ფაიფურის იზოლატორების შეცვლას შუშის იზოლატორებით, ჯამში შეიცვლება 130 ცალი ფაიფურის იზოლატორი შუშის იზოლატორით.
ჩატარებული სარემონტო სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად გაიზრდება ელექტროგადამცემი ხაზის საიმედოობა, ამაღლდება მისი მდგრადობა და ხელს შეუწყობს ორ ქვეყანას შორის ელექტროენერგიის უსაფრთხო და უწყვეტ მიმოცვლას, რის საშუალებითაც საჭიროების შემთხვევაში შესაძლებელი იქნება ერთ მილიარდ კილოვატსაათზე მეტი ელექტროენერგიის გატარება.
330 კვ ეგხ “გარდაბანის” დათვალიერების შემდეგ ვიცე-პრემიერი/ენერგეტიკის მინისტრი კახა კალაძე, სს „საქრუსენეგოს” სათაო ოფისს ესტუმრა, სადაც ბატონი რომეო მიქაუტაძისაგან მოისმინა ანგარიში სს „საქრუსენეგოს” მიერ გასული 2 წლის მანძილზე ჩატარებული სამუშაოსა და სამომავლო გეგმების შესახებ.

Завершены реабилитационные работы ВЛ 330 кВ «Гардабани»
Вице-премьер/министр энергетики Каха Каладзе, Генеральный директор АО ОЭС «ГрузРосэнерго» Ромэо Микаутадзе, представители правительства и энергокомпаний произвели осмотр текущих реабилитационных работ ВЛ 330 кВ «Гардабани». Реабилитационные работы проводились в два этапа.
На первом этапе были выполнены ремонтные работы, включающие замену фарфоровых изоляторов стеклянными изоляторами, а также замену поврежденных и загрязненных изоляторов. Всего было заменено около 1500 изоляторов.
На данный момент на ВЛ 330 кВ «Гардабани» проводятся ремонтные работы, включающие замену фарфоровых изоляторов стеклянными на портале ВЛ 330 кВ «Гардабани» п/ст «Гардабани-500». Всего было заменено 130 изоляторов.
В результате проведенных работ значительно повысится надежность, устойчивость ЛЭП, что будет способствовать безопасному и безперебойному перетоку электроэнергии между двумя государствами, с помощью чего, в случае надобности, станет возможным передача электроэнергии на один миллиард кВт/ч больше.
После осмотра ВЛ 330 кВ «Гардабани», Вице-премьер/министр энергетики Каха Каладзе посетил главный офис АО ОЭС «ГрузРосэнерго», где господин Ромэо Микаутадзе предоставил отчет проведенных работ за последние 2(два) года  и ознакомил с будущими планами.