500 კვ ეგხ „კავკასიონზე“ 2023 წლის 05-31 აგვისტოს პერიოდში ჩასატარებელი სარემონტო სამუშაოების შესახებ
საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან წინასწარი შეთანხმებით 500 კვ ეგხ „კავკასიონი“ შეკეთებაში ჩადგება 2023 წლის 05 აგვისტოდან 31 აგვისტოს ჩათვლით პერიოდში.
საექსპლუატაციო-სარემონტო სამუშაოები ეგხ „კავკასიონზე“ შესრულდება სს გეს „საქრუსენერგოს“ 2023 წლის ბიზნეს-გეგმის შესაბამისად: შეიცვლება დაზიანებული, გატეხილი იზოლატორები და სახაზო არმატურა, შეკეთდება სადენები. დამონტაჟდება ნაკლული გამბრჯენები, განმმუხტველი რქები და ვიბროჩამქრობები.  გაიჩეხება და გაიწმინდება გადამცემი ხაზის ქვეშ და დაცვის ზონაში ამოსული ხე-მცენარეები და სხვა.  კონტრაქტორი კომპანიის ძალებით სარემონტო და გაჩეხვითი სამუშაოები შესრულდება ეგხ „კავკასიონის“ გალის რაიონსა და კოდორის ხეობაში  გამავალ მონაკვეთებზე.
შესრულდება გეგმით გაუთვალისწინებელი სხვა  სამუშაოები, რომლებიც აუცილებელი იქნება გადამცემი ხაზის უსაფრთხო და საიმედო ფუნქციონირებისათვის.
წარმოებული სამუშაოები მნიშვნელოვნად აამაღლებს 500 კვ ეგხ „კავკასიონისა“ და საქართველოს ენერგოსისტემის ფუნქციონირების მდგრადობასა და იმედიანობას.

About the repair works to be carried out on the 500 sq.m. “Kavkasion” during August 5-31, 2023
According to a preliminary agreement with the National Dispatch Center of Georgia, 500 sq.m. “Kavkasion” will be repaired in the period from August 5 to August 31, 2023.
Operation and maintenance works on the former “Kavkasion” will be performed in accordance with the 2023 business plan of JSC GE “Sakrusenergo”: damaged and broken insulators and line fittings will be replaced, wires will be repaired. Defective dampers, relief horns and vibration dampers will be installed.Trees and plants growing under the transmission line and in the protection zone will be cut and cleaned. With the forces of the contractor company, repair and cutting works will be performed on the sections of the so-called “Kavkasion” going through Gali district and Kodori valley.
Other works not foreseen by the plan will be performed, which will be necessary for the safe and reliable operation of the transmission line.
The performed works will significantly increase the stability and reliability of the functioning of the 500 kV power station “Caucasion” and the energy system of Georgia.