500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N42-N109 ანძებს შორის მონაკვეთის მიერთება ქვესადგური „მარნეული-500“-ის 500 კვ-ის სალტეზე
სს გეს „საქრუსენერგოს“ 2019 წლის ბიზნეს გეგმის შესაბამისად მიმდინარეობს  500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N42-N109 ანძებს შორის მონაკვეთის მარნეულის ქვესადგურის 500 კვ სალტეზე მიერთების სამუშაოები, რომელიც მიმდინარე წლის 20 ნოემბერს მოინახულა სს გეს „საქრუსენერგოს” ხელმძღვანელობამ.
როგორც ცნობილია 500 კვ ელექტროგდამცემი ხაზი „მუხრანი“, რომელიც ერთმანეთთან აკავშირებდა საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემებს ქვესადგურების „ქსანი-500“-სა და „მინგეჩაურის“ (აზერბაიჯანი) საშუალებით, გასული საუკუნის 90-იან წლებში გარკვეული პერიოდით უმოქმედობის დროს გაიძარცვა. აღდგენილი და რეაბილიტირებული 500 კვ ეგხ „მუხრანი“ 2011-2016 წლებში ახლადაშენებული ქვესადგურების „მარნეული-500“-სა და „სამუხის“ (აზერბაიჯანი) გაჩენის შედეგად დაიყო რამდენიმე ნაწილად, კერძოდ:
• 2011 წელს 500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N1-N36 ანძებს შორის მონაკვეთი გამოყენებული იქნა ახალი, 500 კვ ეგხ „მუხრანის ველის“ მშენებლობაში, რომელმაც ერთმანეთთან დაააკავშირა ქვესადგურები „გარდაბანი-500“ და „სამუხი“ (აზერბაიჯანი). გადამცემი ხაზის სიგრძემ საქართველოს ტერიტორიაზე შეადგინა 20 კმ. აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე გადამცემი ხაზის სიგრძე 100 კმ-ია.
• 2016 წელს საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 10 წლიანი პროგრამის ფარგლებში სს გეს “საქრუსენერგომ“ განახორციელა  500 კვ ეგხ “მუხრანის“ N110-N281 ანძებს შორის მონაკვეთის მიერთება ქ/ს “მარნეული-500“-ის 500 კვ სალტეზე. აღნიშნულ ელექტროგადამცემ ხაზს, რომელის სიგრძე შეადგენს 56 კმ-ს და  ერთმანეთთან აკავშირებს ქვესადგურებს „ქსანი-500“ და „მარნეული-500“ – ეწოდა დისპეტჩერული სახელი 500 კვ ეგხ „ასურეთი“.
• საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების ათწლიანი გეგმის ფარგლებში, 2022 წლისთვის უნდა დასრულდეს 500 კვ ელექტროგადამცემი ხაზის „მარნეული-აირუმის“ (დებედა“) მშენებლობა, რომელიც ერთმანეთთან დააკავშირებს 500 კვ ქვესადგურებს „მარნეული-500“ და „აირუმს“ (სომხეთი), ამ პროექტი დასახელებაა „მარნეული-აირუმი“. საქართველოს ტერიტორიაზე აღნიშნული ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე იქნება 37 კმ და მის შემადგენლობაში გამოყენებული იქნება 500 კვ ეგხ „მუხრანის“N42-N109 ანძებს შორის რეაბილიტირებული, 18 კილომეტრიანი მონაკვეთი. სომხეთის ტერიტორიაზე ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე საქართველო-სომხეთის საზღვრიდან აირუმის ქვესადგურამდე 10 კმ-ია.
500 კვ ეგხ „მუხრანის“ №42-№109 ანძებს შორის მონაკვეთის ქვესადგურ „მარნეული-500“-ის 500 კვ-ის სალტეზე მიერთების სამუშაოები მიმდინარეობს 6 ნოემბრიდან. აღნიშნულის განსახორციელებლად მოეწყო ფუნდამენტები და დამონტაჟდა ახალი,  №109 და N109 (У2К+5 ტიპის) ანძები. ამჟამად, საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებით მიმდინარეობს სადენის მონტაჟისა და პორტალზე მიერთების სამუშოები, რომლის დასრულების სავარაუდო ვადა 2019 წლის 30  ნოემბერია.
შესასრულებელი სამუშაოების მოცულობიდან გამომდინარე აღნიშნული სამუშაოების წარმოებაზე თბილისისა და ხაშურის სსუ-ების პერსონალთან ერთად მობილიზებულია ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი –  სულ 50-მდე სს გეს „საქრუსენერგოს“ თანამშრომელი და 15 ერთეული სპეცტექნიკა.
სამუშაოთა მიმდინარეობას კოორდინაციას და მონიტორინგს უწევს სს გეს „საქრუსენერგოს“ აღმოსავლეთ საქართველოს ელექტროგადამცემი ხაზების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი ვახტანგ კიკვაძე, ხოლო პერსონალის მიერ სამუშაოთა უსაფრთხო წარმოებაზე კონტროლს ახორციელებს შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ფელიქს ჯანაშია. ფარულ სამუშაოებზე ზედამხედველობას და კონტროლს ახორციელებს დამოუკიდებელი ექსპერტი.

Connection of the section between the N42-N109 towers of the 500 kV substation “Mukhran” to the 500 kV substation “Marneuli-500”
In accordance with the 2019 business plan of JSC “Sakrusenergo”, the works of connecting the section between the N42-N109 towers of the 500 kV power plant “Mukhrani” to the 500 kV Salte substation of Marneuli, which was visited by the management of JSC “Sakrusenergo” on November 20 of this year.
As is known, the 500 kV power transmission line “Mukhran”, which connected the energy systems of Georgia and Azerbaijan through the substations “Ksani-500” and “Mingechauri” (Azerbaijan), was robbed during a certain period of inactivity in the 90s of the last century. In 2011-2016, the restored and rehabilitated 500 kV substation “Mukhran” was divided into several parts, namely:
In 2011, the section between towers N1-N36 of 500 kV Mukhran was used in the construction of a new 500 kV Mukhran Valley, which connected substations “Gardabani-500” and “Samukh” (Azerbaijan). The length of the transmission line in the territory of Georgia was 20 km. The length of the transmission line on the territory of Azerbaijan is 100 km.
In 2016, within the framework of the 10-year program for the development of the transmission network of Georgia, JSC “Sakrusenergo” implemented the connection of the section between the N110-N281 masts of the 500 kV substation “Mukhrani” to the 500 kV salt of the “Marneuli-500” substation. The mentioned electric transmission line, the length of which is 56 km and connects the substations “Ksani-500” and “Marneuli-500” – was given the dispatch name 500 kV egh “Assureti”.
Within the framework of the ten-year plan for the development of the transmission network of Georgia, the construction of the 500 kV power transmission line “Marneuli-Airum” (Debeda) should be completed by 2022, which will connect the 500 kV substations “Marneuli-500” and “Airum” (Armenia), this project is named ” Marneuli-Ayrum”. The length of the mentioned electric transmission line in the territory of Georgia will be 37 km, and the rehabilitated 18-kilometer section between the N42-N109 towers of the 500 kV power plant “Mukhran” will be used as part of it. The length of the power transmission line on the territory of Armenia from the Georgia-Armenia border to the Airum substation is 10 km.
The works of connecting the section between towers #42-#109 of the 500 kV substation “Mukhrani” to the 500 kV substation “Marneuli-500” have been in progress since November 6. To implement this, foundations were arranged and new #109a and N109b (У2К+5 type) towers were installed. Currently, in agreement with the National Dispatch Center of Georgia, cable installation and portal connection works are underway, the estimated completion date of which is November 30, 2019.
Due to the scope of the works to be performed, the personnel of the transport service, together with the personnel of Tbilisi and Khashuri SSUs, have been mobilized for the production of the mentioned works – a total of 50 employees of JSC GES “Sakrusenergo” and 15 units of special equipment.
The progress of work is coordinated and monitored by Vakhtang Kikvadze, manager of operation and construction of electric transmission lines of JSC “Sakrusenergo”, and Felix Janashia, head of the labor safety service, supervises the safe production of work by the staff. An independent expert supervises and controls the hidden works.