500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N42-N109 ანძებს შორის მონაკვეთის მიერთება ქვესადგური „მარნეული-500“-ის 500 კვ-ის სალტეზე
სს გეს „საქრუსენერგოს“ 2019 წლის ბიზნეს გეგმის შესაბამისად მიმდინარეობს  500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N42-N109 ანძებს შორის მონაკვეთის მარნეულის ქვესადგურის 500 კვ სალტეზე მიერთების სამუშაოები, რომელიც მიმდინარე წლის 20 ნოემბერს მოინახულა სს გეს „საქრუსენერგოს” ხელმძღვანელობამ.
როგორც ცნობილია 500 კვ ელექტროგდამცემი ხაზი „მუხრანი“, რომელიც ერთმანეთთან აკავშირებდა საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემებს ქვესადგურების „ქსანი-500“-სა და „მინგეჩაურის“ (აზერბაიჯანი) საშუალებით, გასული საუკუნის 90-იან წლებში გარკვეული პერიოდით უმოქმედობის დროს გაიძარცვა. აღდგენილი და რეაბილიტირებული 500 კვ ეგხ „მუხრანი“ 2011-2016 წლებში ახლადაშენებული ქვესადგურების „მარნეული-500“-სა და „სამუხის“ (აზერბაიჯანი) გაჩენის შედეგად დაიყო რამდენიმე ნაწილად, კერძოდ:
• 2011 წელს 500 კვ ეგხ „მუხრანის“ N1-N36 ანძებს შორის მონაკვეთი გამოყენებული იქნა ახალი, 500 კვ ეგხ „მუხრანის ველის“ მშენებლობაში, რომელმაც ერთმანეთთან დაააკავშირა ქვესადგურები „გარდაბანი-500“ და „სამუხი“ (აზერბაიჯანი). გადამცემი ხაზის სიგრძემ საქართველოს ტერიტორიაზე შეადგინა 20 კმ. აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე გადამცემი ხაზის სიგრძე 100 კმ-ია.
• 2016 წელს საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 10 წლიანი პროგრამის ფარგლებში სს გეს “საქრუსენერგომ“ განახორციელა  500 კვ ეგხ “მუხრანის“ N110-N281 ანძებს შორის მონაკვეთის მიერთება ქ/ს “მარნეული-500“-ის 500 კვ სალტეზე. აღნიშნულ ელექტროგადამცემ ხაზს, რომელის სიგრძე შეადგენს 56 კმ-ს და  ერთმანეთთან აკავშირებს ქვესადგურებს „ქსანი-500“ და „მარნეული-500“ – ეწოდა დისპეტჩერული სახელი 500 კვ ეგხ „ასურეთი“.
• საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების ათწლიანი გეგმის ფარგლებში, 2022 წლისთვის უნდა დასრულდეს 500 კვ ელექტროგადამცემი ხაზის „მარნეული-აირუმის“ (დებედა“) მშენებლობა, რომელიც ერთმანეთთან დააკავშირებს 500 კვ ქვესადგურებს „მარნეული-500“ და „აირუმს“ (სომხეთი), ამ პროექტი დასახელებაა „მარნეული-აირუმი“. საქართველოს ტერიტორიაზე აღნიშნული ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე იქნება 37 კმ და მის შემადგენლობაში გამოყენებული იქნება 500 კვ ეგხ „მუხრანის“N42-N109 ანძებს შორის რეაბილიტირებული, 18 კილომეტრიანი მონაკვეთი. სომხეთის ტერიტორიაზე ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე საქართველო-სომხეთის საზღვრიდან აირუმის ქვესადგურამდე 10 კმ-ია.
500 კვ ეგხ „მუხრანის“ №42-№109 ანძებს შორის მონაკვეთის ქვესადგურ „მარნეული-500“-ის 500 კვ-ის სალტეზე მიერთების სამუშაოები მიმდინარეობს 6 ნოემბრიდან. აღნიშნულის განსახორციელებლად მოეწყო ფუნდამენტები და დამონტაჟდა ახალი,  №109 და N109 (У2К+5 ტიპის) ანძები. ამჟამად, საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან შეთანხმებით მიმდინარეობს სადენის მონტაჟისა და პორტალზე მიერთების სამუშოები, რომლის დასრულების სავარაუდო ვადა 2019 წლის 30  ნოემბერია.
შესასრულებელი სამუშაოების მოცულობიდან გამომდინარე აღნიშნული სამუშაოების წარმოებაზე თბილისისა და ხაშურის სსუ-ების პერსონალთან ერთად მობილიზებულია ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი –  სულ 50-მდე სს გეს „საქრუსენერგოს“ თანამშრომელი და 15 ერთეული სპეცტექნიკა.
სამუშაოთა მიმდინარეობას კოორდინაციას და მონიტორინგს უწევს სს გეს „საქრუსენერგოს“ აღმოსავლეთ საქართველოს ელექტროგადამცემი ხაზების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი ვახტანგ კიკვაძე, ხოლო პერსონალის მიერ სამუშაოთა უსაფრთხო წარმოებაზე კონტროლს ახორციელებს შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ფელიქს ჯანაშია. ფარულ სამუშაოებზე ზედამხედველობას და კონტროლს ახორციელებს დამოუკიდებელი ექსპერტი.

В соответствии с бизнес-планом АО «Сакрусэнерго» на 2019 год проведены работы по присоединению участка между опорами Н42-Н109 электростанции 500 кВ «Мухрани» к подстанции 500 кВ Салте г. Марнеули, которую посетило руководство АО «Сакрусэнерго» 20 ноября текущего года.
Как известно, ЛЭП 500 кВ «Мухран», соединявшая энергосистемы Грузии и Азербайджана через подстанции «Ксани-500» и «Мингечаури» (Азербайджан), была ограблена в определенный период простоя в 90-е годы. прошлого века. В 2011-2016 годах восстановленная и реабилитированная подстанция 500 кВ «Мухран» была разделена на несколько частей, а именно:
В 2011 году участок между опорами Н1-Н36 ВЛ 500 кВ Мухран был использован при строительстве новой Мухранской долины 500 кВ, соединившей подстанции «Гардабани-500» и «Самух» (Азербайджан). Протяженность линии электропередачи на территории Грузии составила 20 км. Протяженность линии электропередачи на территории Азербайджана составляет 100 км.
В 2016 году в рамках 10-летней программы развития передающей сети Грузии АО «Сакрусэнерго» осуществило подключение участка между мачтами Н110-Н281 подстанции 500 кВ «Мухрани» к сети 500 кВ. соль подстанции «Марнеули-500». Упомянутой линии электропередачи протяженностью 56 км, соединяющей подстанции «Ксани-500» и «Марнеули-500», присвоено диспетчерское наименование 500 кВ «Ассурети».
В рамках десятилетнего плана развития передающей сети Грузии к 2022 году должно быть завершено строительство линии электропередачи 500 кВ «Марнеули-Айрум» (Дебеда), которая соединит подстанции 500 кВ». Марнеули-500» и «Айрум» (Армения), этот проект называется «Марнеули-Айрум». Протяженность упомянутой линии электропередачи на территории Грузии составит 37 км, а в ее составе будет использоваться реабилитированный 18-километровый участок между опорами Н42-Н109 электростанции 500 кВ «Мухран». Протяженность линии электропередачи на территории Армении от границы Грузии-Армении до подстанции «Айрум» составляет 10 км.
Работы по подключению участка между опорами №42-№109 ПС 500 кВ «Мухрани» к подстанции 500 кВ «Марнеули-500» ведутся с 6 ноября. Для этого были заложены фундаменты и установлены новые башни №109а и Н109б (тип У2К+5). В настоящее время по согласованию с Национальным диспетчерским центром Грузии продолжаются работы по прокладке кабеля и подключению портала, ориентировочная дата завершения которых – 30 ноября 2019 года.
В связи с объемом предстоящих работ для производства указанных работ мобилизован персонал транспортной службы совместно с персоналом Тбилисского и Хашурского СГУ — всего 50 сотрудников АО ГЭС «Сакрусэнерго». и 15 единиц специальной техники.
Ход работ координирует и контролирует Вахтанг Киквадзе, начальник эксплуатации и строительства линий электропередачи АО «Сакрусэнерго», а Феликс Джанашия, начальник службы охраны труда, контролирует безопасное производство работ персоналом. Независимый эксперт осуществляет надзор и контроль скрытых работ.