500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ N59 ანძის გაბიონებით გამაგრებასთან დაკავშირებით
2018 წელს  მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხაიშის მიმდებარე  ტერიტორიაზე   500 კვ ეგხ „კავკასიონი“-ს შემოვლისას დაფიქსირდა У2+5 ტიპის №59 ანძის „B“ ფაზის დგარის  განთავსების ტერიტორიის ეროზიული მოვლენები, რომლებიც საფრთხეს უქმნიდა აღნიშნული დგარის მდგრადობას. საყრდენის განთავ­სების ტერიტორიაზე, განვითარებული არასასურველი გეოდინამიკური პროცესების შესწავლის  და მისგან დამცავი ღონისძიებების შემუშავებისა და დაპროექტების მიზნით ჩა­ტარ­და საინ­ჟინრო-გეოლო­გიური კვლე­ვები.
გეოლოგიური კვლევების შედეგად დადგინდა, რომ 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ N59 ანძის განთავსების ტერიტორიაზე შეიმჩ­ნევა ზედაპირული წყლების სადინარების კვალი, რომლების წარმოშობაც ატმოსფერული ნალექებისა და თოვლის დნობის პროცესებთან არის დაკავშირებული. მიმდებარე ტერიტორიაზე შეინიშნება   პროცესები, რაც აღნიშნულ უბანს საინჟინრო-გეო­ლო­­გიური თვალსაზ­რისით არამდგრადს ხდის, რის გამოც აუცილებელი გახდა დამცავი ღონისძიებების გატარება.
ზედაპირული წყლების ნაპრალებში მოხვედრის დიდი ალბათობის გათვალისწინებით, გარდუვალი იქნებოდა პროცესების გააქტიურება, რაც გამო­ი­წვევდა გრუნტის გადაად­გი­ლების ინტენსივობის გაზრდას №59 ანძიდან მის ქვედა ტერასისკენ – №60 ანძისაკენ. პროცესებში პრაქტიკულად ჩათრეული აღმოჩნდებოდა ასევე ფერ­დო­ბის მთელი დატერასებული ნაწილი, რომელზეც განლაგებულია ასევე ეგხ „კავკსიონის“ N58 ანძაც. გეოლოგიური კვლევების შედეგად უბანზე გრუნტის წყლები არ დაფიქსირებულა.
შესაბამისად შედგა პროექტი, რომელიც ითვალისწინებს გაბიონების მოწყობას  ეგხ „კავკასიონის“ N59 ანძის „B“ ფაზის დგარის ფუნდამენტის გასამაგრებლად. სულ მოეწყობა 270 მ3 დამცავი გაბიონი. აღდგენითი სამუშაოები დაიწყო მიმდინარე წლის 25 ივნისს და დასრულება ნავარაუდევია 06 აგვისტოსათვის.
სამუშაოთა შესრულებაზე დაკავებულია შესაბამის კვალიფიკაციის მქონე 15 კაცისაგან შემდგარი დაქირავებული ბრიგადა, ასევე სს გეს „საქრუსენერგოს“ წალენჯიხის საექსპლუატაციო-სარემონტო უბნისა და ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი.
შესრულებული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდება როგორც საქართველოსა და რუსეთის ენერგოსისტემების პარალელური რეჟიმში მუშაობის იმედიანობა, ასევე „ენგურჰესის“ აგრეგატების მუშაობის მდგრადობა და უსაფრთხოება.

In 2018, on the adjacent territory of the village Khaishi, Mestia municipality, while inspecting the transmission line KAVKASIONI, some erosion processes were noticed on the area where the leg of the B phase of the Tower N 59 (type У2+5) is located. It was posing a threat to the stability of the mentioned leg. Correspondent engineering-geological studies were carried out to define the protecting activities.
On the basis of the geological studies the signs of the penetration of surface waters were noticed on the territory adjacent to the Tower N 59 of the electricity transmission line KAVKASIONI (500kV). It was posed with the atmosphere condensation and snow melting processes. All the above mentioned indicates the instability of the mentioned district from geological and engineering point of view.
Considering the increased possibility of penetration of surface waters into cracks, the activation of the processes could not be avoided and it would pose replacement of the soil from the tower N 59 to its lower terrace, to the tower N 60. The process would also involve the whole terrace of the slope where the Tower N58 of KAVKASIONI is located. As a result of the geological examination no ground waters were found on the district.
A correspondent project was designed that envisaged the arrangement of gabions to strengthen the basis of the B phase of the Tower N 59 of the transmission line KAVKASIONI. In total 270m3 protecting gabions were arranged. The rehabilitation process was launched on June 25, 2019 and it will be over by August 6.
A team of 15 workers with relevant qualification was hired to carry out the repair operation. The representatives Tsalenjikha exploitation-repair office and Transport department of SAKRUSENERGO JSC UES were also involved in the activities.
As a result of the performed work the operation reliability of Georgian and Russian energy systems as well as the stability and the security of ENGURHESI aggregates will be significantly increased.