ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარზე გადაერთებასთან დაკავშირებით
330 კვ ეგხ „გარდაბანი“ წარმოადგენს საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემების დამაკავშირებელ ელექტროგადამცემ ხაზს, რომელიც ექსპლუატაციაში შევიდა 1958 წელს. იგი ერთმანეთთან აკავშირებს ქვესადგურებს „გარდაბანი-500“-სა და „აღსტაფას“. ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე 64 კილომეტრია, მათ შორის საქართველოს ტერიტორიაზე 21 კმ. ელექტროგადამცემი ხაზის ზღვრული დატვირთვაა 250 მგვტ. საქართველოს ტერიტორიაზე გადამცემი ხაზი მოიცავს 60 ანძას და მათზე დამონტაჟებულია АСО 480 მარკის ფოლად-ალუმინის სადენი.
საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 2019-2029 და 2020-2030 წლების ათწლიანი გეგმების შესაბამისად, სს გეს „საქრუსენერგოს“ დაევალა კომპანიის საკუთრებაში არსებული 330 კვ ეგხ „გარდაბნის“ რეკონსტრუქცია მისი გაორჯაჭვიანების გზით.
ეგხ-ს ამჟამინდელი ტექნიკური მდგომარეობიდან გამომდინარე, აუცილებელი შეიქმნა საქართველოს ენერგეტიკულ სისტემაში შემავალი ერთერთი უმნიშვნელოვანესი მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზი „გარდაბნის“ იმედიანობისა და მდგრადობის ამაღლება, ამასთანავე სიმძლავრის გამტარიანობის გაზრდა. ზემოაღნიშნულის განხორციელების მიზნით,  2020 წლის მარტში საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან სს გეს „საქრუსენერგომ“ მიიღო დავალება: მიმდინარე წლის მაისის თვის პირველი დეკადისათვის ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარზე გადაერთებასთან დაკავშირებით.
სს გეს „საქრუსენერგოს“ პროექტირებისა და მშენებლობის სამსახურის მიერ შედგენილ იქნა საპროექტო და სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაცია, რომელმაც წარმატებით გაიარა ექსპერტიზა ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში.
პროექტის განხორციელებისათვის საჭირო შეიქმნა წითელი ხიდის მიმდებარე ტერიტორიაზე, სოფელ კაპანაღჩში, ორჯაჭვა, 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ ორი, N63 და N64 ანძების დამონტაჟება და N64 ანძიდან აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე აშენებულ, სასაზღვრო ზოლში განთავსებულ, ორჯაჭვა 330 ეგხ „1.2 გარდაბნის“  N158 ანძასთან  სადენებისა და ოპტიკურ-ბოჭკოვანი გვარლის მიერთება.
აღსანიშნავია, რომ მოცემული დავალების შესრულების პერიოდი დაემთხვა მსოფლიოში, მათ შორის საქართველოშიც, არსებულ რთულ ეპიდემიურ ვითარებას. 11 მარტს მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციამ ახალი კორონავირუსი COVID – 19-ს გავრცელება პანდემიად გამოაცხადა; საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა. სიტუაციას კიდევ უფრო ამძიმებდა ის გარემოება, რომ სამუშაოების წარმოების ადგილი, მარნეულის მუნიციპალიტეტი, ინფიცირებულთა მზარდი რაოდენობის გამო, გამოცხადდა წითელ ზონად და შეიზღუდა რეგიონში თავისუფალი გადაადგილება, ეს ყველაფერი კი დამატებით გაუთვალისწინებელ სირთულეებს წარმოადგენდა როგორც მშენებლობაზე დასაქმებული „საქრუსენერგოს“ თანამშრომლებისთვის, ასევე კომპანიის მენეჯმენტისთვის, რომელიც საველე პირობებში მყოფ პერსონალს საჭირო ინვენტარითა და საკვები პროდუქტებით უზრუნველყოფდა. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, პროექტის განხორციელება და ვადების დაცვა კომპანიისთვის ერთგვარ გამოწვევას წარმოადგენდა.
ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ საქართველო-აზერბაიჯანის სასაზღვრო მონაკვეთზე გადაერთებასთან დაკავშირებული სამუშაოები ობიექტზე მიმდინარეობდა  პრევენციული ღონისძიებების გატარებითა და პერსონალის ჯანმრთელობის ყოველდღიური კონტროლით.
საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების და საქართველოში შემოღებული შეზღუდვების მიუხედავად, დროულად დაიგეგმა და ოპერატიულად განხორციელდა ქვეყანაში ყველა აუცილებელი შეკვეთის მოწოდება: ფუნდამენტები, საყრდენები, იზოლაცია, სამონტაჟო არმატურა, სადენი და სხვა.
უმოკლეს ვადებში მოეწყო ფუნდამენტები და განხორციელდა ანძების აწყობა. თითოეული ანძა იწონიდა 32 ტონას. უნდა აღინიშნოს, რომ ამ წონისა და გაბარიტების ანძები სახსარზე წამოყენების მეთოდით პირველად დამონტაჟდა საქართველოში.
2020 წლის 10 მაისისათვის ახალი, ორჯაჭვა,  330 კვ ელექტროგადამცემი ხაზი „1,2 გარდაბანი“ საქართველოს ტერიტორიაზე N64 ანძიდან დაკავშირებული იქნა  აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე განთავსებულ N158 ანძასთან.
საქართველო აზერბაიჯანის საზღვარზე ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ გადაერთების სამუშაოები სრულად შესრულებულია სს გეს „საქრუსენერგოს“  პერსონალის  მიერ.
330 კვ ეგხ „გარდაბნის“ რეკონსტრუქცია და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობა ხელს უწყობს ეგხს მდგრადობის გაზრდას, საქართველოს, აზერბაიჯანისა და რუსეთის ენერგოსისტემების სინქრონული ოპერირების საიმედოობის ამაღლებასა და სიმძლავრეთა მიმოცვლის 700-დან 1000 მგვტ-მდე გაზრდის საშუალებას იძლევა.

ВЛ 330 кВ «Гардабани» представляет собой межсистемную линию электропередачи, соединяющую энергосистемы Грузии и Азербайджана, которая была введена в эксплуатацию в 1958 году. Она связывает между собой подстанции «Гардабани-500» и «Агстафа». Длина линии электропередачи составляет 64 км, в том числе 21 км на территории Грузии. Предельная нагрузка ЛЭП составляет 250 МВт. На территории Грузии участок линии электропередачи включает 60 опор, на которых смонтирован сталеалюминиевый провод марки АСО 480.
В соответствии с Десятилетними планами развития передающей сети Грузии на 2019-2029 и 2020-2030 годы, АО ОЭС «Сакрусэнерго» было поручено провести реконструкцию находящейся в собственности компании ВЛ 330 кВ «Гардабани» путем её перевода в двухцепное исполнение.
Исходя из текущего технического состояния ЛЭП, возникла необходимость повышения надежности и устойчивости «Гардабани» — одной из важнейших высоковольтных линий электропередачи в энергетической системе Грузии, а также увеличения её пропускной способности. В целях реализации вышеуказанного, в марте 2020 года АО ОЭС «Сакрусэнерго» получило поручение от Министерства экономики и устойчивого развития Грузии: к первой декаде мая текущего года осуществить мероприятия, связанные с переключением двухцепной ВЛ 330 кВ «1,2 Гардабани» на грузия-азербайджанской границе.
Службой проектирования и строительства АО ОЭО «Сакрусэнерго» была разработана проектно-сметная документация, которая успешно прошла экспертизу в Национальном бюро судебной экспертизы имени Левана Самхараули.
Для реализации проекта возникла необходимость в монтаже двух опор (№63 и №64) двухцепной ВЛ 330 кВ «1,2 Гардабани» в окрестности на тертеории Красного моста в селе Капанахчи, а также соединении проводов и волоконно-оптического троса от опоры №64 с опорой №158 двухцепной ВЛ 330 кВ «1,2 Гардабани», построенной на территории Азербайджана и расположенной в приграничной полосе.
Стоит отметить, что период выполнения данного задания совпал со сложной эпидемиологической ситуацией в мире, включая Грузию. 11 марта Всемирная организация здравоохранения объявила распространение нового коронавируса COVID-19 пандемией, и на всей территории Грузии было введено чрезвычайное положение. Ситуация дополнительно осложнялась тем обстоятельством, что место проведения работ — Марнеульский муниципалитет — из-за растущего числа инфицированных было объявлено «красной зоной», и в регионе было ограничено свободное передвижение. Всё это создавало дополнительные непредвиденные трудности как для сотрудников «Сакрусэнерго», занятых на строительстве, так и для менеджмента компании, который обеспечивал персонал, находящийся в полевых условиях, необходимым инвентарем и продуктами питания. Исходя из вышеупомянутого, реализация проекта и соблюдение установленных сроков стали своеобразным вызовом для компании.
Работы, связанные с переключением двухцепной ВЛ 330 кВ «1,2 Гардабани» на грузия-азербайджанском приграничном участке, велись на объекте с соблюдением превентивных мер и при ежедневном контроле здоровья персонала.
Несмотря на введение чрезвычайного положения и установленные в Грузии ограничения, были своевременно спланированы и оперативно осуществлены поставки всех необходимых для страны заказов: фундаментов, опор, изоляции, линейной арматуры, провода и прочего.
В кратчайшие сроки были обустроены фундаменты и выполнена сборка опор. Вес каждой опоры составлял 32 тонны. Стоит отметить, что опоры такого веса и габаритов были впервые смонтированы в Грузии методом поднятие на шарнир.
К 10 мая 2020 года новая двухцепная линия электропередачи 330 кВ «1,2 Гардабани» была соединена со стороны территории Грузии от опоры №64 с опорой №158, расположенной на территории Азербайджана.
Работы по переключению двухцепной ВЛ 330 кВ «1,2 Гардабани» на грузия-азербайджанской границе полностью выполнены персоналом АО ОЭС «Сакрусэнерго».
Реконструкция ВЛ 330 кВ «Гардабани» и обустройство соответствующей инфраструктуры способствуют повышению устойчивости ЛЭП, увеличению надежности синхронной работы энергосистем Грузии, Азербайджана и России, а также позволяют увеличить обмен мощностью с 700 до 1000 МВт.