ინფორმაცია 500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ N54 და N59 ანძების ფუნდამენტებისა და N53 ანძასთან მისასვლელ გზაზე დაზიანებული მონაკვეთის გაბიონით გამაგრების სამუშაოების წარმოებასთან დაკავშირებით
როგორც გასულ წელს ავღნიშნავდით მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხაიშის მიმდებარე  ტერიტორიაზე  500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ №54 და N59 ანძის დგარების  განთავსების ტერიტორიაზე გამოვლინდა ეროზიული მოვლენები, რომლებმაც გარკვეული საფრთხე შეუქმნეს აღნიშნული ანძებისა და მთლიანად გადამცემი ხაზის მდგრადობას, არ იყო გამორიცხული საყდენის წაქცევა, ეგხ-ს ავარიული გამორთვა და დიდი ხნით ექსპლუატაციიდან გამოსვლაც.
საყრდენების განთავ­სების ტერიტორიაზე განვითარებული პროცესების შესწავლისა და აღნიშნული ანძების დგარების დამცავი ღონისძიებების შემუშავების მიზნით შესრულდა აღნიშნული და მიმდებარე ტერიტორიის  საინ­ჟინრო-გეოლო­გიური კვლე­ვა და სს გეს „საქრუსენერგოს“ პროექტირებისა და მშენებლობის ჯგუფის მიერ შემუშავდა შესაბამისი პროექტები, რომლებმაც გაიარა ექსპერტიზა ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში. გაბიონების საშუალებით გამაგრება აუცილებელი გახდა ასევე ეგხ „კავკასიონის“ N53 ანძასთან მისასვლელ გზაზე, რომელიც უხვი ნალექების გამო ჩამოირეცხა და საფრთხეს უქმნიდა ტრანსპორტის გადაადგილებას.
გაბიონების მოწყობის სამუშაოები ეგხ „კავკასიონის“ N54 ანძის „B” ფაზის დგართან და N53 ანძასთან მისასვლელ გზაზე შესრულდა სს გეს „საქრუსენერგოს“ ძალებით, ხოლო N54 ანძის „A“ ფაზის დგართან – კონტრაქტორი კომპანიის შპს „ელექტროქსელმშენის“ მიერ.
სულ მოეწყო 690 მგაბიონი, მათ შორის N53 ანძასთან მისასვლელ გზაზე 140 მ3, N54 და N59 ანძის დგარებთან შესაბამისად 190 და 360 მგაბიონი.
შესრულებული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდა გადამცემი ხაზის მდგრადობა და მოახლოებული ზამთრის პირობებში საქართველოს ენერგოსისტემის იმედიანობა.

Информация о строительстве фундаментов башен Н54 и Н59 электростанции 500 кВ «Кавкасион» и габионном укреплении поврежденного участка на подъездной дороге к башне Н53
Как мы уже отмечали в прошлом году, в окрестностях села Хаиши Местийского муниципалитета, на территории расположения опор №54 и №59 электростанции «Кавкасион» площадью 500 кв.м, были обнаружены эрозионные явления, создавшие определенную угрозу для устойчивость вышеупомянутых вышек и линии электропередачи в целом. Выключение и вывод ее из строя на длительное время.
В целях изучения процессов, развивающихся в районе установки опор, и разработки защитных мероприятий для стоек указанных мачт было проведено инженерно-геологическое обследование указанной и прилегающей территории, а проектно-строительной группой АО «Сакрусэнерго» разработало соответствующие проекты, которые прошли экспертизу в Национальном бюро судебных экспертиз имени Левана Самхараули. Армирование габионами потребовалось и на подъездной дороге к башне Н53 так называемого «Кавкасиона», которая была размыта из-за сильных дождей и представляла угрозу для движения транспорта.
Работы по монтажу габионов на мачте Н54, стенде фазы «Б» бывшего «Кавкасиона» и подъездной дороге к мачте Н53 выполнены силами АО «Сакрусэнерго», а на мачте Н54, стенде фазы «А» — подрядчиком. компания ООО «Электроксельмшен».
Всего было устроено 690 м3 габионов, в том числе 140 м3 на подъездной дороге к мачте Н53, 190 и 360 м3 габионов на стойках мачты Н54 и Н59 соответственно.
В результате выполненных работ значительно повышена устойчивость линии электропередачи и надежность энергосистемы Грузии в предстоящих зимних условиях.