ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობის დაწყებასთან დაკავშირებით
ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პროექტი, რომელიც შესულია 2019-2029, 2020-2030 და 2021-2031 წლების საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების ათწლიან გეგმებში და რომელიც უნდა განახორციელოს სს გეს „საქუსენერგომ“ არის ახალი, ორჯაჭვა 330 კილოვოლტი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზის „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობა. აღნიშნული ელექტროგადამცემი ხაზი ჩაანაცვლებს არსებულ, ერთჯაჭვა, 330 კილოვოლტი ძაბვის ელექტროგადამცემ ხაზს „გარდაბანს“, რომელიც ერთმანეთთან აკავშირებს საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემებს ქვესადგურებით „გარდაბანი-500“ და „აღსტაფა“.
აღნიშნული ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობისათვის შედგა საპროექტო და სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაცია, შესრულდა ობიექტის მშენებლობით გამოწვეული გარემოზე ზემოქმედების შეფასება. მოპოვებული იქნა ანძების განთავსების ადგილებზე მიწით სარგებლობის უფლება და მშენებლობის ნებართვა ახალი ელექტროგადამცემი ხაზის სამშენებლო-სამონტაჟო და არსებულის სადემონტაჟო სამუშაოებზე.  გაფორმებული გვაქვს კონტრაქტი მშენებელ კომპანიასთან სს „ენერგონთან“, რომელმაც ობიექტზე აქტიური სამშენებლო სამუშაოები დაიწყო მიმდინარე წლის ივლისის თვეში.
ახალი ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობის დაწყებიდან ობიექტზე მიმდინარე პერიოდისათვის დამონტაჟებულია 12 ანძის ფუნდამენტი. განთავსებულია შეკვეთები  ანძების, სადენისა და სახაზო არმატურის მოწოდებებზე. სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარეობს ააიპ არქეოლოგიური განვითარების ფონდისა და  A ტიპის ინსპექტირების ორგანოს, საინჟინრო მონიტორინგის ჯგუფის ზედამხედველობით.
აღნიშნული პროექტის რეალიზაციასთნ დაკავშირებით გასულ წელს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან მიღებული დავალების შესაბამისად სს გეს „საქრუსენერგომ“ საქართველო-აზერბაიჯანის სასაზღვრო ზოლში განახორციელა ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ გადაერთება, რისთვისაც წითელი ხიდის მიმდებარე ტერიტორიაზე დამონტაჟებული იქნა ეგხ-ს N63 და N64 ანძები და N64 ანძიდან აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე აშენებულ, სასაზღვრო ზოლში განთავსებულ, ორჯაჭვა 330 ეგხ „1.2 გარდაბნის“  N158 ანძასთან  სადენებისა და ოპტიკურ-ბოჭკოვანი გვარლის მიერთება.
„საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“, „საქრუსენერგოსა“ და „აზერენერჯის“ სამმხრივი შეთნხმების თანახმად გადამცემი ხაზის მშენებლობის დასრულება და ეგხ-ს ექსპლუატაციაში შესვლა განსაზღვრულია 2021 წლის ბოლოსათვის.
ახალი ორჯაჭვა 330 კვ ეგხ „1,2 გარდაბნის“ მშენებლობა მნიშვნელოვნად გაზრდის ჩვენი ქვეყნის ენერგოსისტემის დამოუკიდებლობასა და უსაფრთხოებას. შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობით, იგი 500 კვ ეგხ „მუხრანის ველთან“ ერთად 700-დან 1000 მგვტ-მდე სიმძლავრეთა მიმოცვლის საშუალებას მოგვცემს და მნიშვნელოვნად აამაღლებს საქართველოს, აზერბაიჯანისა და რუსეთის ენერგოსისტემებს შორის პარალელურ რეჟიმში ოპერირების საიმედოობას.

Одним из наиболее важных проектов, включенных в десятилетние планы развития передающей сети Грузии на 2019-2029, 2020-2030 и 2021-2031 годы и подлежащих реализации АО ГП «Сакусэнерго», является «конверсия 1,2». » новой, двухцепной ЛЭП 330 кВ. Строительство. Указанная линия электропередачи заменит существующую одноцепную линию электропередачи напряжением 330 киловольт «Гардабани», которая соединяет энергосистемы Грузии и Азербайджана с подстанциями «Гардабани-500» и «Агстафа».
На строительство указанной линии электропередачи подготовлена проектная и сметная документация, проведена оценка воздействия строительства объекта на окружающую среду. Получено право пользования землей в местах расположения мачт и разрешение на строительство и монтаж новой линии электропередачи и демонтаж существующей. Мы подписали договор со строительной компанией АО «Энергон», которая в июле этого года начала активные строительные работы на объекте.
С начала строительства новой двухцепной ВЛ 330 кВ «1,2 передачи» на объекте за текущий период установлено 12 мачтовых фундаментов. Размещены заказы на поставку мачт, троса и линейной арматуры. Строительные работы ведутся под контролем Фонда археологического развития AAP и инспекционного органа типа А, Группы инженерного мониторинга.
В связи с реализацией упомянутого проекта в прошлом году в соответствии с приказом, полученным от Министерства экономики и устойчивого развития Грузии, АО «Сакрусэнерго» осуществило переключение двухцепной электростанции 330 кВ «1,2 Гардабани». «в приграничной зоне Грузия-Азербайджан, для чего были установлены электростанции N63 и N63 в районе мачт N64 Красного моста и подключение кабелей и волоконно-оптических кабелей от мачты N64 к мачте N158 двухцепной 330 ЭГК» Конвертер 1.2», построенный на территории Азербайджана, расположенный в приграничной зоне.
Согласно трехсторонним соглашениям «Грузинской государственной электросистемы», «Сакрусэнерго» и «Азерэнержи», завершение строительства линии электропередачи и ввод электростанции в эксплуатацию запланированы на конец 2021 года.
Строительство новой двухцепной электростанции 330 кВ «Трансформатор 1,2» существенно повысит независимость и безопасность энергосистемы нашей страны. При обустройстве соответствующей инфраструктуры это позволит нам обмениваться мощностью от 700 до 1000 МВт совместно с 500 кВ «Мухранское месторождение» и значительно повысит надежность работы в параллельном режиме между энергосистемами Грузии, Азербайджана и России. .