ორჯაჭვა 330 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზის დათვალიერება
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე რომეო მიქაუტაძემ ორი ქვეყნის საქართველოსა და აზერბაიჯანის საზღვარზე დასრულებული მასშტაბური ენერგეტიკული ობიექტი – ე.წ. ორჯაჭვა 330 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზი დისპეტჩერული დასახელებით „გარდაბანი-1″ და „გარდაბანი-2″ დაათვალიერა.
საქართველოსა და აზერბაიჯანის ენერგოსისტემები ერთმანეთს უფრო მდგრადად და უსაფრთხოდ დაუკავშირდება, – ამის შესახებ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული.
„მინისტრის მოადგილეს ჩატარებული სამუშაოების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს სს საქრუსენერგოს გენერალურმა დირექტორმა ბაჩანა სულაძემ და სს საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის გენერალურმა დირექტორმა გიორგი გიგინეიშვილმა. ახალი გადამცემი ინფრასტრუქტურით სრულად ჩანაცვლდა ერთჯაჭვა 330 კვ ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზი „გარდაბანი”, რომელიც ექსპლუატაციაში იყო 1958 წლიდან და საექსპლუატაციო რესურსი ამოწურული ჰქონდა.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, ახალი ორჯაჭვა ელექტროგადამცემი ხაზის თითოეული ჯაჭვის დატვირთვა 700 მგვტ სიმძლავრითაა შესაძლებელი, დღეს არსებული 250 მგვტ-ს ნაცვლად, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის საქართველოს ენერგოსისტემის მდგრადობას და უსაფრთხოებას, აამაღლებს ქვეყნის მოსახლეობის უწყვეტი ელექტროენერგიით მომარაგების საიმედოობას.
პროექტი „330 კვ ელექტროგადამცემი ხაზის გარდაბანი-აღსტაფას გაორჯაჭვიანება”, საქართველოს გადამცემი ქსელის განვითარების 2020-2030 და 2021-2031 ათწლიანი გეგმების შესაბამისად, სს „საქრუსენერგომ” განახორციელა. პროექტის ბიუჯეტმა 34,5 მლნ ლარი შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ მშენებლობას მონიტორინგს უწევდა შპს „საინჟინრო მონიტორინგის ჯგუფი”, სამშენებლო პროცესი ასევე მიმდინარეობდა შპს „არქეოლოგიის განვითარების ფონდის” ზედამხედველობით.
330 კვ ხაზი „გარდაბანი-1″ ენერგოსისტემაში ჩაერთო 2022 წლის 30 მაისს, „გარდაბანი-2″-ის ქსელში ჩართვა მოხდება გარდაბნის ქვესადგურში ახალი ავტოტრანსფორმატორის მონტაჟისა და შესაბამისი უჯრედის მოწყობის შესაბამისად.
ორჯაჭვა ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე საქართველოს ტერიტორიაზე 18,5 კმ, ხოლო მთლიანად 64 კმ-ია. ელექტროგადამცემი ხაზის ტრასაზე დამონტაჟდა 69 ანძა და 232 კმ სადენი. ხაზი ასევე ოპტიკურ-ბოჭკოვანი გვარლითაა აღჭურვილი“,- ნათქვამია ინფორმაციაში.

Inspection of the double-chain 330 kV power transmission line
The Deputy Minister of Economy and Sustainable Development, Romeo Mikoutadze, presented the completed large-scale energy facility on the border of the two countries, Georgia and Azerbaijan – the so-called The two-chain 330 kV power transmission line with dispatch names “Gardabani-1” and “Gardabani-2” was inspected.
The energy systems of Georgia and Azerbaijan will be connected to each other in a more sustainable and safe way, – it was mentioned in the information released by the Ministry of Economy and Sustainable Development.
“General Director of JSC Sakrusenergo Bachana Suladze and General Director of JSC Georgia State Electricity System Giorgi Gigineishvili informed the deputy minister about the works carried out. The single-chain 330 kV power transmission line “Gardabani”, which was in operation since 1958 and had exhausted its operational resource, was completely replaced by the new transmission infrastructure.
According to the deputy minister, each chain of the new two-chain power transmission line can be loaded with a capacity of 700 MW, instead of the current 250 MW, which will significantly increase the stability and security of the energy system of Georgia, and increase the reliability of uninterrupted electricity supply to the country’s population.
The project “Doubling of the 330 kV power transmission line Gardabani-Agstafa”, in accordance with the 2020-2030 and 2021-2031 ten-year plans for the development of the transmission network of Georgia, was implemented by JSC “Sakrusenergo”. The budget of the project was 34.5 million GEL.
It should be noted that the construction was monitored by “Engineering Monitoring Group” LLC, the construction process was also under the supervision of “Archaeology Development Fund” LLC.
The 330 kV line “Gardabani-1” was included in the power system on May 30, 2022, “Gardabani-2″ will be connected to the network in accordance with the installation of a new autotransformer and the arrangement of the corresponding cell in the Gardabani substation.
The length of the double-chain power transmission line in the territory of Georgia is 18.5 km, and the total length is 64 km. 69 masts and 232 km of wires were installed on the power transmission line track. The line is also equipped with an optical fiber network,” the information says.