სარეკონსტრუქციო და სარემონტო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე
თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის საერთაშორისო გზის სამშენებლო სამუშაოების ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, სართიჭალის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ვაზიანი-საგარეჯოს მონაკვეთზე აღნიშნული მშენებარე გზა კვეთს 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ს. აღნიშნულ გზასთან გაბარიტის შენაჩუნების მიზნით საჭირო გახდა 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის რეკონსტრუქცია N84-N85 ანძებს შორის მალში. სარეკონსტრუქციო სამუშაოები მოიცავდა არსებული  N84 და N85 (У2+5 ტიპის) ანძების დემონტაჟს და მათ ნაცვლად ამაღლებული (У2+12 ტიპის) ანძების დამონტაჟებას. ამასთან პროექტის მიხედვით ეგხ-ს N85 ანძა მოხვდა ახალასაშენებელ გზაზე, რის გამოც საჭირო გახდა მისი გადატანა გასწორში. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის დაკვეთით 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის სარეკონსტრუქციო სამუშაოები შეასრულა ჩინეთის გზებისა და ხიდების კორპორაციის საქართველოს ფილიალმა.
აღნიშნულის განხორციელებისათვის სს ,,საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ ეროვნულმა სადისპეტჩერო ცენტრმა 500 კვ ეგხ ,,ქართლი-1“ თავდაპირველად შეკეთებაში ჩააყენა 2024 წლის 22 თებერვლიდან 06 მარტის ჩათვლით. სსე-სთან შეთანხმებული ეგხ-ების შეკეთებაში ჩაყენების გეგმა-გრაფიკით ეგხ „ქართლი-1“-ის შეკეთებაში ჩაყენება გათვალისწინებული იყო 2024 წლის 8 მაისიდან 22 მაისის ჩათვლით, მაგრამ ჩინეთის გზებისა და ხიდების კორპორაციის საქართველოს ფილიალის მოთხოვნით იგი შეკეთებაში ჩადგა 22 თებერვალს.
სარეკონსტრუქციო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე მიმდინარეობდა შეფერხებებით, რის გამოც 06 მარტს  ვერ მოესწრო პროექტით გათვალისწინებული სამუშაოების დასრულება და ეგხ-ს შეკეთებაში ჩაყენება გახანგრძლივდა 2024 წლის 18 მარტის ჩათვლით პერიოდში. სხვადასხვა მიზეზების გამო, ვერც აღნიშნულ დროში მოხდა. ეგხ „ქართლი-1“-ის N84-N85 ანძებს შორის მალში სარეკონსტრუქციო სამუშაოების დასრულება, რის გამოც ჩინეთის გზებისა და ხიდების კორპორაციის საქართველოს ფილიალი 18 მარტს გამოყვანილი იქნა ობიექტიდან. სარეკონსტრუქციო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის N84-N85 ანძებს შორის მალში 2024 წლის 30 მარტს დაასრულა სს გეს „საქრუსენერგომ“  და ეგხ ჩართული იქნა სისტემაში.
500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის N84-N85 მალში მიმდინარე სარეკონსტრუქციო სამუშაოების წარმოების პერიოდში (22.02.24-30.03.24) მთლიანად შესრულდა სს გეს „საქრუსენერგოს“ 2024 წლის ბიზნეს-გეგმით გათვალისწინებული, დაგეგმილი სარემონტო სამუშაოებიც გარდა ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოებისა.
500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოები უნდა განხორციელდეს  2024 წლის 08 მაისიდან 22 მაისის ჩათვლით პერიოდში (სსე-სთან შეთანხმებულ, ეგხ-ს გეგმიურ შეკეთებაში ჩაყენების პერიოდში), რისთვისაც გამოვლენილია კონკურსში გამარჯვებული კომპანია, რომელიც შეასრულებს ეგხ „ქართლი-1“-ის N183-N196 ანძებს შორის მონაკვეთზე ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოებს.

В рамках строительных работ международной дороги Тбилиси-Бакурцихе-Лагодехи, которые ведет Департамент автомобильных дорог Грузии, в окрестностях Сартичала, на участке Вазиани-Сагареджо, строящаяся дорога пересекает участок ВЛ 500 кв в “Картли-1”. Для сохранения колеи вблизи указанной дороги пришлось реконструировать ВЛ 500 кв в “Картли-1” в пролетах между опорами N84-N85. Работы по реконструкции включали демонтаж существующих опор N84 и N85 (типа У2+5) и установку взамен надземных опор (типа У2+12). Кроме того, по проекту опора N85 ВЛ упала на вновь построенную дорогу, из-за чего пришлось перенести ее на трассу. Грузинский филиал Китайской корпорации дорог и мостов выполнил работы по реконструкции ВЛ 500 кв в “Картли-1”.
В целях реализации вышеизложенного Национальный диспетчерский центр АО “Государственная электросистема Грузии” первоначально поставил на ремонт электростанцию ВЛ 500 кв в “Картли-1” с 22 февраля 2024 года по 6 марта 2024 года. Согласно плану-графику ввода в ремонт электростанций, согласованному с “Государственная электросистема Грузии”, ремонт ВЛ 500 кв в “Картли-1” планировался с 8 по 22 мая 2024 года, но по требованию филиал Китайской корпорации дорог и мостов в грузии он был сдан в ремонт 22 февраля.
Работы по реконструкции подстанции ЛЭП задерживались, из-за чего проектные работы не удалось завершить 6 марта, а ремонт подстанции был продлен до 18 марта 2024 года. По разным причинам этого не произошло и в указанное время. Завершение работ по реконструкции ВЛ 500 кв в “Картли-1 между опорами в пролетах N84-N85 ”, в связи с чем 18 марта с объекта был выведен филиал Китайской корпорации дорог и мостов в Грузий. 30 марта 2024 года работы по реконструкции между опорами в пролетах N84-N85 электростанции ВЛ 500 кв в “Картли-1” завершило АО ОЭС “Сакрусэнерго” и электростанция была включена в систему.
В период продолжающихся работ по реконструкции (22.02.24-30.03.24) электростанции ВЛ 500 кв в “Картли-1” в пролетах N84-N85 проводятся плановые ремонтные работы, предусмотренные бизнес-планом АО ОЭС “Сакрусэнерго” на 2024 год. были полностью завершены, за исключением работ по антикоррозионной защите.
Работы по антикоррозионной защите на ВЛ 500 кв в “Картли-1”должны быть выполнены в период с 8 по 22 мая 2024 года (в период планового ремонта ЛЭП, согласованного с ГЭГ), для чего победитель конкурса Определена компания, котороя выполнит работы по антикоррозионной защите подстанции ВЛ 500 кв в “Картли-1” на участке между опорами N183-N196.