სარეკონსტრუქციო და სარემონტო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე
თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის საერთაშორისო გზის სამშენებლო სამუშაოების ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, სართიჭალის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ვაზიანი-საგარეჯოს მონაკვეთზე აღნიშნული მშენებარე გზა კვეთს 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ს. აღნიშნულ გზასთან გაბარიტის შენაჩუნების მიზნით საჭირო გახდა 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის რეკონსტრუქცია N84-N85 ანძებს შორის მალში. სარეკონსტრუქციო სამუშაოები მოიცავდა არსებული  N84 და N85 (У2+5 ტიპის) ანძების დემონტაჟს და მათ ნაცვლად ამაღლებული (У2+12 ტიპის) ანძების დამონტაჟებას. ამასთან პროექტის მიხედვით ეგხ-ს N85 ანძა მოხვდა ახალასაშენებელ გზაზე, რის გამოც საჭირო გახდა მისი გადატანა გასწორში. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის დაკვეთით 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის სარეკონსტრუქციო სამუშაოები შეასრულა ჩინეთის გზებისა და ხიდების კორპორაციის საქართველოს ფილიალმა.
აღნიშნულის განხორციელებისათვის სს ,,საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ ეროვნულმა სადისპეტჩერო ცენტრმა 500 კვ ეგხ ,,ქართლი-1“ თავდაპირველად შეკეთებაში ჩააყენა 2024 წლის 22 თებერვლიდან 06 მარტის ჩათვლით. სსე-სთან შეთანხმებული ეგხ-ების შეკეთებაში ჩაყენების გეგმა-გრაფიკით ეგხ „ქართლი-1“-ის შეკეთებაში ჩაყენება გათვალისწინებული იყო 2024 წლის 8 მაისიდან 22 მაისის ჩათვლით, მაგრამ ჩინეთის გზებისა და ხიდების კორპორაციის საქართველოს ფილიალის მოთხოვნით იგი შეკეთებაში ჩადგა 22 თებერვალს.
სარეკონსტრუქციო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე მიმდინარეობდა შეფერხებებით, რის გამოც 06 მარტს  ვერ მოესწრო პროექტით გათვალისწინებული სამუშაოების დასრულება და ეგხ-ს შეკეთებაში ჩაყენება გახანგრძლივდა 2024 წლის 18 მარტის ჩათვლით პერიოდში. სხვადასხვა მიზეზების გამო, ვერც აღნიშნულ დროში მოხდა. ეგხ „ქართლი-1“-ის N84-N85 ანძებს შორის მალში სარეკონსტრუქციო სამუშაოების დასრულება, რის გამოც ჩინეთის გზებისა და ხიდების კორპორაციის საქართველოს ფილიალი 18 მარტს გამოყვანილი იქნა ობიექტიდან. სარეკონსტრუქციო სამუშაოები 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის N84-N85 ანძებს შორის მალში 2024 წლის 30 მარტს დაასრულა სს გეს „საქრუსენერგომ“  და ეგხ ჩართული იქნა სისტემაში.
500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის N84-N85 მალში მიმდინარე სარეკონსტრუქციო სამუშაოების წარმოების პერიოდში (22.02.24-30.03.24) მთლიანად შესრულდა სს გეს „საქრუსენერგოს“ 2024 წლის ბიზნეს-გეგმით გათვალისწინებული, დაგეგმილი სარემონტო სამუშაოებიც გარდა ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოებისა.
500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოები უნდა განხორციელდეს  2024 წლის 08 მაისიდან 22 მაისის ჩათვლით პერიოდში (სსე-სთან შეთანხმებულ, ეგხ-ს გეგმიურ შეკეთებაში ჩაყენების პერიოდში), რისთვისაც გამოვლენილია კონკურსში გამარჯვებული კომპანია, რომელიც შეასრულებს ეგხ „ქართლი-1“-ის N183-N196 ანძებს შორის მონაკვეთზე ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოებს.

Reconstruction and repair work on the 500 kV Kartli-1 transmission line
Within the framework of the construction works of the Tbilisi–Bakurtsikhe–Lagodekhi international highway, implemented by the Roads Department of Georgia, the road under construction in the vicinity of Sartichala, on the Vaziani–Sagarejo section, crosses the 500 kV Kartli-1 transmission line.
In order to maintain the required clearance in relation to the new road, reconstruction of the 500 kV Kartli-1 transmission line became necessary in the span between towers No. 84 and No. 85. The reconstruction works included dismantling the existing towers No. 84 and No. 85 (type U2+5) and installing elevated towers (type U2+12) in their place.
In addition, according to the project design, tower No. 85 of the transmission line fell within the alignment of the newly constructed road, which made it necessary to relocate it along the adjusted route.
Under the request of the Roads Department, the reconstruction works on the 500 kV “Kartli-1” transmission line was carried out by the Georgian branch of China Road and Bridge Corporation.
For the implementation of these works, the National Dispatch Center of JSC “Georgian State Electrosystem” initially took the 500 kV Kartli-1 transmission line out of service from February 22 to March 6, 2024. According to the outage schedule agreed with GSE, the planned maintenance period for the Kartli-1 transmission line had been scheduled from May 8 to May 22, 2024. However, at the request of the Georgian branch of China Road and Bridge Corporation, the line was taken out of service on February 22.
The reconstruction works on the 500 kV Kartli-1 transmission line progressed with delays. As a result, by March 6 the works envisaged by the project were not completed, and the outage was extended until March 18, 2024. For various reasons, the reconstruction works in the span between towers No. 84 and No. 85 were still not completed within this extended period. Consequently, on March 18 the Georgian branch of China Road and Bridge Corporation was removed from the site.
The reconstruction works in the span between towers No. 84 and No. 85 of the 500 kV Kartli-1 transmission line were completed on March 30, 2024, by JSC SAKRUSENERGO and the transmission line was re-energized and integrated back into the system.
During the reconstruction period in the No. 84–No. 85 span (22.02.24–30.03.24), all planned repair works envisaged under the business plan 2024 defined by JSC SAKRUSENERGO were fully carried out, except for the anti-corrosion protection works.
Anti-corrosion protection works on the 500 kV Kartli-1 transmission line are scheduled to be implemented during the planned outage period from May 8 to May 22, 2024 (as agreed with GSE). A company selected through a tender process has been identified to carry out anti-corrosion protection works in the section between towers No. 183 and No. 196 of the Kartli-1 transmission line.