სარემონტო სამუშაოები 500 კვ ეგხ “იმერეთზე“ 02 აპრილიდან 16 აპრილის ჩათვლით
500 კვ ეგხ „იმერეთი“ საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან  შეთანხმებით შეკეთებაში ჩადგა 2019 წლის  02 აპრილიდან 16 აპრილის ჩათვლით. აღნიშნულ პერიოდში შესრულდა გატეხილი იზოლატორების, გაცვეთილი სახაზო არმატურის, გატეხილი განმბრჯენების, მარყუჟებში დაზიანებული სადენების შეცვლის და მძიმე ტექნიკის გამოყენებით სადენებსა და მიწას შორის დარღვეული
გაბარიტისა, ანძებთან დროებითი მისასვლელი გზების აღდგენის სამუშაოები და  მაღლივი დათვალიერება. შესრულდა N38-N45, N47-N60 და N62 მეტალის ანძების ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოები. ასევე, სხვა გაუთვალისწინებელი სამუშაოები, რომლებიც გამოიკვეთა სარემონტო სამუშაოთა მიმდინარეობის პროცესში
500 კვ ეგხ „იმერეთზე“  სარემონტო სამუშაოების შესრულებაზე ზესტაფონისა და წალენჯიხის საექსპლუატაციო-სარემონტო უბნების პერსონალთან ერთად დაკავებული იყო თბილისისა და ხაშურის საექსპლუატაციო-სარემონტო უბნების პერსონალი. სამუშაოთა წარმოებაში მონაწილეობდა ასევე ტრანსპორტის სამსახური. ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოები ანძების ტრავერსებზე და მეხდამცავი გვარლის სადგარებზე შეასრულა კონტრაქტორმა კომპანიამ „ანტიკორი-80“-მა. ანძების დგარების ანტიკოროზიული დაცვის სამუშაოები ამჟამადაც გრძელდება და მათი დასრულება ნავარაუდევია მიმდინარე წლის მაისის თვეში.
სამუშაოთა მიმდინარეობას კოორდინაციას და მონიტორინგს უწევდა დასავლეთ საქართველოს ელექტროგადამცემი ხაზების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი ანდრო ცხადაძე, ხოლო  პერსონალის მხრიდან სამუშაოთა უსაფრთხოდ წარმოებაზე კონტროლს ახორციელებდნენ  შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ფელიქს ჯანაშია და უფროსის მოადგილე დემურ ბუაძე.
სამუშაოთა წარმოებაზე მობილიზებული იყო სს გეს „საქრუსენერგოს“ 50-მდე თანამშრომელი და 25 ერთეული სპეცტექნიკა.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს 500 კვ ეგხ „იმერეთზე“ შესრულდა დიდი მოცულობის სამუშაოები სადენებსა და მიწას შორის გაბარიტის ნორმის ფარგლებში მიყვანის მიზნით. კერძოდ, ეგხ „იმერეთის №11-№12, №19-№20, N115-N116 და      N263-N264   მალებში მოიჭრა მიწა და იქ სადაც გაბარიტი სადენებიდან მიწამდე შეადგენდა 5,5 – 7 მეტრის ფარგლებში, სამუშაოების შესრულების შედეგად მანძილი სადენებიდან მიწამდე გაიზარდა 10-დან 15  მეტრამდე.

Repair work on IMERETI (500 kV)
In coordination with the National Dispatcher Center, the repair work was conducted on transmission line IMERETI (500kV) from April 2 to 16, 2019. During the mentioned period of time the following rehabilitation activities were performed on the line: the replace of broken insulators, depreciated line accessories, broken crossbars, the conductors damaged in the bights, the improvement of the clearance between the ground and conductors, restoration of pathways to the tower and ascending inception.  The anticorrosion work was conducted on the N38-N45, N47-N60 and N62 metal towers; also, other type of activities required in the process of repair work.
The personnel of Zestaphoni and Tsalenjikha exploitation-repair offices as well as the employees of Tbilisi and Khashuri exploitation-repair offices performed the restoration work on transmission line IMERETI (500 kV). The representatives of transport service also took part in the operations.  The contractor company Antikori 80 performed the anticorrosion work on the tower traverses and earth wires. Anticorrosion work on tower legs is still ongoing and it will be presumably over in May.
Andro Tskhadadze, the Exploitation and Construction manager of transmission lines of Western Georgia, was coordinating and monitoring the rehabilitation process. Feliks Djanashia, the head of the Labor Security office, and Demur Buadze, the deputy head, was observing the security measures during the work.
About 50 employees and 25 special vehicles of SAKRUSENERGO JSC were mobilized on the rehabilitation process.
It must be noted that a great volume of work was performed on IMERETI transmission line to normalize the clearance between the conductors and the earth. The ground was cut in the spans №11-№12, №19-№20, N115-N116 and N263-N264 of IMERETI transmission line. As a result of the performed operation the distance between the ground and conductors was increased from 10m to 15m.