სარემონტო სამუშაოთა შესახებ 500 კვ ეგხ „ქართლი-2“-ის 2023 წლის 20 აპრილიდან 02 მაისის ჩათვლით შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში.
საქართველოს ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთნ შეთნხმებით 500 კვ ეგხ „ქართლი-2“ შეკეთებაში ჩადგა 2023 წლის 20 აპრილიდან 02 მაისის ჩათვლით.
ეგხ-ს შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში შესრულდა სს გეს „საქრუსენერგოს 2023 წლის ბიზნეს-გეგმით გავალისწინებული, 500 კვ ეგხ „ქართლი-2“-ზე შესასრულებელი სარემონტო სამუშაოების მნიშვნელოვანი ნაწილი, მათ შორის: დაჭუჭყიანებული და დეფექტური იზოლატორების შეცვლა, ვიბროჩამქრობების,   განმუხტველი  რქებისა და დამცავი ეკრანების მონტაჟი, დამჭერი  მომჭერების გასწორება,  მარყუჟებსა და მალებში დაზიანებული სადენების შეკეთება, ბულდოზერის საშუალებით ანძებთან მისასვლელი და მალებში დროებითი სამანქანო გზების აღდგენა.  ეგხ-ს ცალკეული მონაკვეთების მაღლივი დათვალიერება, ეგხ-ს N179-N180 საანკერო მალში დაზიანებული AC-400/93 მარკის ერთი სადენის დემონტაჟი და ახლით შეცვლა, ეგხ-ს N194-N204 საანკერო მალში  მეხდამცავი  კოროზირებული ორივე გვარლის  შეცვლა  ახლით. შესრულდა ასევე გადაუდებელი სამუშაოები ეგხ-ს N60 ანძაზე, სადაც მარყუჟებში შეიცვალა „ა“ და „ც“ ფაზის  დაზიანებული სადენები, N106-N107 მალში შეკეთდა მეხამრიდი გვარლი და სხვა. გეგმით გათვალისწინებული დარჩენილი სამუშაოების შესრულებისათვის 500 კვ ეგხ „ქართლი-2“-ის შეკეთებაში ჩაყენება (10-12 დღით) ეროვნულ სადისპეტჩერო ცენტრთან წინასწარი შეთნხმებით შესაძლებელი იქნება მიმდინარე წლის აგვისტოს თვეში.
500 კვ ეგხ „ქართლი-2“-ის სარემონტო სამუშაოთა წარმოებაზე ზესტაფონისა და ხაშურის სსუ-ების პერსონალთან ერთად მობილიზებული იყო თბილისისა და წალენჯიხის სსუ-ების, ასევე ტრანსპორტის სამსახურის პერსონალი.
ეგხ „ქართლი 2“-ის შეკეთებაში ყოფნის პერიოდში სამუშაოთა მიმდინარეობას კოორდინაციას და მონიტორინგს უწევდა დასავლეთ საქართველოს ეგხ-ების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი ანდრო ცხადაძე და აღმოსავლეთ საქართველოს ეგხ-ების ექსპლუატაციისა და მშენებლობის მენეჯერი   ვახტანგ  კიკვაძე. პერსონალის მიერ სამუშაოთა უსაფრთხო წარმოებაზე კონტროლს ახორციელებდნენ  შრომის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ფელიქს ჯანაშია და იმავე სამსახურის უფროსის მოადგილე დემური ბუაძე. ტრანსპორტის და სპეცტექნიკის გამართულ მუშაობას უზრუნველყოფდნენ ტრანსპორტის სამსახურის უფროსის მოადგილეები გურამ ჯავშანაშვილი და ნიკოლოზ ყიფშიძე.
500 კვ ეგხ „ქართლი-2“-ის შეკეთებაში ყოფნის აღნიშნულ პერიოდში შესრულებული სამუშაოების შედეგად მნიშვნელოვნად ამაღლდა გადამცემი ხაზის იმედიანობა, რაც მეტად მნიშვნელოვანია ენერგოსისტემის მდგრადი და უსაფრთხო ფუნქციონირებისათვის, ასევე მოახლოებული გაზაფხულს და ზაფხულის წყალდიდობის სეზონის წარმატებით გავლისათვის.

About the repair works of 500 sq.m. “Kartli-2” from April 20, 2023 to May 2, 2023 during the period of being under repair.
In agreement with the National Dispatch Center of Georgia, the 500 sq.m. “Kartli-2” was repaired from April 20, 2023 to May 2, 2023.
During the repair of the power plant, a significant part of the repair works to be performed on the 500 kV power plant “Kartli-2” provided for by the 2023 business plan of JSC “Sakrusenergo”, including: replacement of dirty and defective insulators, vibration dampers, discharge horns and protective screens Installation, straightening of clamps, repair of damaged wires in loops and slats, bulldozer access to masts and restoration of temporary roads in slats. Elevation inspection of individual sections of EGK, dismantling and replacement of one damaged AC-400/93 wire in EGK N179-N180 anchoring gear, replacement of both protective corroded wires in EGK N194-N204 anchoring gear with new ones. Urgent works were also performed on the N60 mast of the power station, where the damaged wires of the “A” and “C” phases were replaced in the loops, the mesh wire was repaired in the N106-N107 mall and others. In order to perform the remaining works provided for in the plan, it will be possible to put 500 kV Egkh “Kartli-2” in repair (for 10-12 days) with prior agreements with the National Dispatch Center in the month of August of this year.
Along with the personnel of Zestafoni and Khashuri SSUs, the personnel of Tbilisi and Tsalenjikhi SSUs, as well as the personnel of the transport service, were mobilized for the repair work of 500 sq.
During the period of repair of the “Kartli 2” hydroelectric power plant, the progress of the work was coordinated and monitored by Andro Tskhadadze, the manager of the operation and construction of the electric power plants of Western Georgia, and Vakhtang Kikvadze, the manager of the operation and construction of the electric power plants of Eastern Georgia. Felix Janashia, the head of the labor safety service, and Demuri Buadze, the deputy head of the same service, supervised the safe production of work by the staff. Guram Javshanashvili and Nikoloz Kipshidze, deputy heads of the transport service, ensured smooth operation of transport and special equipment.
As a result of the works performed during the repair period of the 500 kV power plant “Kartli-2”, the reliability of the transmission line was significantly increased, which is very important for the sustainable and safe functioning of the energy system, as well as for the successful passage of the upcoming spring and summer flood season.