შესრულებული სამუშაოების მოკლე მიმოხილვა
2011 წლის აგვისტო-სექტემბრის პერიოდში ს.ს. “საქრუსენერგო”-ს ელექტროგადამცემ ხაზებზე შესრულებული სამუშაოების მოკლე მიმოხილვა
ე.გ.ხ. “კავკასიონი”
შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №28÷48, №97÷100, №137÷147 ანძებს შორის მონაკვეთებში ჯვარის, ს.იდლიანის, ს.ლახამის და ხიდას მიმდებარე ტერიტორიებზე. გაჩეხვითი სამუშაოები მიმდინარეობდა რუსეთის მონაკვეთზეც, კერძოდ: №32÷38, №141÷160, №579÷607 მალებში ყარაჩაევოს, ზელენჩუკის, აფშერონის და მაიკოფის ტერიტორიებზე;
შეიცვალა გატეხილი იზოლატორები №139, №142, №147, №148, №149, №150 ანძებზე საქართველოს მონაკვეთში, ხოლო რუსეთის მონაკვეთში №2, №10, №16, №715 ანძებზე;
ე.გ.ხ. “იმერეთი”
აგვისტოს პირველ ნახევარში დამთავრდა ივლისში დაწყებული გაჩეხვითი სამუშაოები №98÷262 მალში, ხოლო სექტემბრის პირველ ნახევარში დამთავრდა აგვისტოში დაწყებული გაჩეხვითი სამუშაოები №19÷98 მალებში; შესრულდა პროექტი და პროექტის მიხედვით განხორციელდა № 295 У2+5 ტიპის ანძის მეწყერული ზონიდან გადატანის სამუშაოები; სადენების მიწასთან გაბარიტის გაზრდის მიზნით მოიჭრა მიწა ბულდოზერით №60-61, №66-67, №105-106 და №115-116 მალში;
ჩატარდა სარემონტო სამუშაოები ხაზის შვიდ მალში, კერძოდ დამონტაჟდა გამბრჯენები №46-47, №57-58, №64÷67, №92-93, №98-99, №355-356, №370-371 მალში;
ოქტომბრის თვეში დაგეგმილია და დღეისათვის მიმდინარეობს ფართომაშტაბიანი გაჩეხვითი სამუშაოები №262÷389 მალში;
ე.გ.ხ. “ქართლი-2”
შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №177÷180, №182-183, №185÷189, №193-194, №200-201, №206÷214, №215-216, №378÷381, №382÷384 მალში;
ე.გ.ხ. “მუხრანი”
დამთავრდა №1÷36/1 მონაკვეთზე ანძების მეტალოკონსტრუქციების სამღებრო სამუშაოები; ჩატარდა №42÷280 ანძებს შორის მონაკვეთზე დაგეგმილი სარემონტო სამუშაოების დიდი ნაწილი, კერძოდ: გარემონტდა ფუნდამენტები, დამონტაჟდა გაძარცვის მიზნით მოხსნილი კუთხოვანები, დაიჭიმა ანძის დამჭერი გვარლები, ოცდაათ საყრდენზე გასწორდა წანაცვლებული გირლანდები, შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №172, №179, №181, №182, №186, №188, №236-237, №240÷243, №245÷250, №252-253, №257-258, №259÷265A მალებში და ანძის ძირებში;
გრძელდება ე.გ.ხ-ს შეკეთებითი სამუშაოები №42÷№280 ანძებს შორის მონაკვეთზე; დაგეგმილი სარემონტო და ტყის ჩეხვის სამუშაოების დასრულების სავარაუდო ვადაა 2011 წლის ოქტომბერი;
ე.გ.ხ. “აჭარა”
შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №1÷5, №7-8 მალში;
ე.გ.ხ-ს №44 ანძიდან №49 ანძამდე მისასვლელი გზის გაყვანისათვის შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები და გასუფთავდა ე.გ.ხ-ის აღნიშნული

Краткий обзор выполненных работ
В августе-сентябре 2011 г. С.С. Краткий обзор работ, выполненных на линиях электропередачи «Сакрусэнерго».
Работы по вырубке лесов проводились на участках между башнями №28÷48, №97÷100, №137÷147 на территориях, прилегающих к Джвари, С.Идлиани, С.Лакхаму и Хидалу. Вырубочные работы проводились также на российском участке, а именно: №32÷38, №141÷160, №579÷607 в Мали на территориях Карачаево, Зеленчука, Афшерона и Майкофа;
Заменены поврежденные изоляторы на мачтах № 139, № 142, № 147, № 148, № 149, № 150 на грузинском участке и на мачтах № 2, № 10, № 16, № 715 на российском участке;
В первой половине августа были закончены рубки, начатые в июле в №98÷262, а в первой половине сентября – в №19÷98, начатые в августе лесорубки; Проект выполнен и согласно проекту выполнены работы по перемещению мачты типа 295 У2+5 из зоны оползня; Для увеличения сечения проводов у земли земля была срезана бульдозерами №60-61, №66-67, №105-106 и №115-116 в Мале;
Ремонтные работы проведены в семи торговых рядах линии, в частности, на переключателях №46-47, №57-58, №64÷67, №92-93, №98-99, №355-356, №370-371. были установлены в торговых центрах;
В октябре запланированы и в настоящее время проводятся масштабные работы по вырубке лесов в Мали № 262÷389;
Вырубочные работы № 177÷180, № 182-183, № 185-189, № 193-194, № 200-201, № 206-214, № 215-216, № 378-381, № 382–384 были исполнены в Мали;
Закончены малярные работы металлоконструкций башен секции №1÷36/1; Большая часть плановых ремонтных работ выполнена на участке между мачтами № 42÷280, а именно: отремонтированы фундаменты, установлены уголки, снятые с целью разграбления, подтянуты опорные балки мачты, смещены расправлены гирлянды на тридцати опорах, выполнены валочные работы №172, №179, №181, №182, №186, №188, №236-237, №240÷243, №245÷250, №. 252-253, №257-258, №259÷265А в брусьях и основаниях мачт;
Продолжаются ремонтные работы Э.Г.Х на участке между башнями №42÷№280; Ориентировочная дата завершения плановых ремонтных и лесозаготовительных работ – октябрь 2011 года;