შესრულებული სამუშაოების მოკლე მიმოხილვა
2011 წლის აგვისტო-სექტემბრის პერიოდში ს.ს. “საქრუსენერგო”-ს ელექტროგადამცემ ხაზებზე შესრულებული სამუშაოების მოკლე მიმოხილვა
ე.გ.ხ. “კავკასიონი”
შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №28÷48, №97÷100, №137÷147 ანძებს შორის მონაკვეთებში ჯვარის, ს.იდლიანის, ს.ლახამის და ხიდას მიმდებარე ტერიტორიებზე. გაჩეხვითი სამუშაოები მიმდინარეობდა რუსეთის მონაკვეთზეც, კერძოდ: №32÷38, №141÷160, №579÷607 მალებში ყარაჩაევოს, ზელენჩუკის, აფშერონის და მაიკოფის ტერიტორიებზე;
შეიცვალა გატეხილი იზოლატორები №139, №142, №147, №148, №149, №150 ანძებზე საქართველოს მონაკვეთში, ხოლო რუსეთის მონაკვეთში №2, №10, №16, №715 ანძებზე;
ე.გ.ხ. “იმერეთი”
აგვისტოს პირველ ნახევარში დამთავრდა ივლისში დაწყებული გაჩეხვითი სამუშაოები №98÷262 მალში, ხოლო სექტემბრის პირველ ნახევარში დამთავრდა აგვისტოში დაწყებული გაჩეხვითი სამუშაოები №19÷98 მალებში; შესრულდა პროექტი და პროექტის მიხედვით განხორციელდა № 295 У2+5 ტიპის ანძის მეწყერული ზონიდან გადატანის სამუშაოები; სადენების მიწასთან გაბარიტის გაზრდის მიზნით მოიჭრა მიწა ბულდოზერით №60-61, №66-67, №105-106 და №115-116 მალში;
ჩატარდა სარემონტო სამუშაოები ხაზის შვიდ მალში, კერძოდ დამონტაჟდა გამბრჯენები №46-47, №57-58, №64÷67, №92-93, №98-99, №355-356, №370-371 მალში;
ოქტომბრის თვეში დაგეგმილია და დღეისათვის მიმდინარეობს ფართომაშტაბიანი გაჩეხვითი სამუშაოები №262÷389 მალში;
ე.გ.ხ. “ქართლი-2”
შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №177÷180, №182-183, №185÷189, №193-194, №200-201, №206÷214, №215-216, №378÷381, №382÷384 მალში;
ე.გ.ხ. “მუხრანი”
დამთავრდა №1÷36/1 მონაკვეთზე ანძების მეტალოკონსტრუქციების სამღებრო სამუშაოები; ჩატარდა №42÷280 ანძებს შორის მონაკვეთზე დაგეგმილი სარემონტო სამუშაოების დიდი ნაწილი, კერძოდ: გარემონტდა ფუნდამენტები, დამონტაჟდა გაძარცვის მიზნით მოხსნილი კუთხოვანები, დაიჭიმა ანძის დამჭერი გვარლები, ოცდაათ საყრდენზე გასწორდა წანაცვლებული გირლანდები, შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №172, №179, №181, №182, №186, №188, №236-237, №240÷243, №245÷250, №252-253, №257-258, №259÷265A მალებში და ანძის ძირებში;
გრძელდება ე.გ.ხ-ს შეკეთებითი სამუშაოები №42÷№280 ანძებს შორის მონაკვეთზე; დაგეგმილი სარემონტო და ტყის ჩეხვის სამუშაოების დასრულების სავარაუდო ვადაა 2011 წლის ოქტომბერი;
ე.გ.ხ. “აჭარა”
შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები №1÷5, №7-8 მალში;
ე.გ.ხ-ს №44 ანძიდან №49 ანძამდე მისასვლელი გზის გაყვანისათვის შესრულდა გაჩეხვითი სამუშაოები და გასუფთავდა ე.გ.ხ-ის აღნიშნული

In August-September 2011, S.S. A brief overview of the works performed on the power transmission lines of “Sakrusenergo”.
Deforestation works were carried out in the sections between towers No. 28÷48, No. 97÷100, No. 137÷147 in the areas adjacent to Jvari, S. Idliani, S. Lakham and Khidal. Deforestation works were also carried out in the Russian section, namely: №32÷38, №141÷160, №579÷607 in Mali on the territories of Karachaevo, Zelenchuk, Afsheron and Maikof;
Broken insulators were replaced on masts #139, #142, #147, #148, #149, #150 in the Georgian section, and on #2, #10, #16, #715 masts in the Russian section;
In the first half of August, the felling works started in July in №98÷262 were finished, and in the first half of September, the felling works started in August in №19÷98 were finished; The project was completed and according to the project, the works of moving the 295 У2+5 type mast from the landslide zone were carried out; In order to increase the gauge of the wires near the ground, the ground was cut with a bulldozer #60-61, #66-67, #105-106 and #115-116 in Mal;
Repair works were carried out in seven malls of the line, in particular, switches #46-47, #57-58, #64÷67, #92-93, #98-99, #355-356, #370-371 were installed in malls;
In the month of October, large-scale deforestation works are planned and currently underway in Mali #262÷389;
Deforestation works No. 177÷180, No. 182-183, No. 185÷189, No. 193-194, No. 200-201, No. 206÷214, No. 215-216, No. 378÷381, No. 382÷384 were performed in Mali;
The painting works of the metal constructions of the towers on section #1÷36/1 were finished; A large part of the planned repair work was carried out on the section between masts No. 42÷280, namely: the foundations were repaired, the angles removed for the purpose of robbery were installed, the mast-supporting beams were tightened, the displaced garlands were straightened on thirty supports, felling works No. 172, No. 179, No. 181, No. 182 were performed. , #186, #188, #236-237, #240÷243, #245÷250, #252-253, #257-258, #259÷265A in the bars and mast bases;
The repair works of E.G.Kh continue on the section between the towers #42÷#280; The estimated date of completion of the planned repair and forest cutting works is October 2011;